Kemalpaşa Halk Festivali devam ediyor

Ct, 13/08/2011 - 13:41
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Hopa Kemalpaşa Halk Festivali’nin ilk günü yağmura rağmen horona duranların coşkusu ve ‘Metin Lokumcu ölümsüzdür’ sloganlarıyla tamamlandı.

Hopa’da 31 Mayıs günü polis saldırısının yaşandığı meydanda ‘Yarım bıraktığımız horonu tamamlamaya’ çağrısıyla başlayan 8. Hopa Kemalpaşa Halk Festivali’nin ilk günü (12 Ağustos Cuma) sona erdi.
Festival Saat 13.00’de Kemalpaşa Halkevi önünden başlayan bir yürüyüşle başladı. Yürüyüş boyunca tüm belde dolaşılarak Kemalpaşalılar Festival’e çağrıldı.
Festival yürüyüşünün yıldızı çocuklardı. Günlerdir Festival’de sahne almak için hazırlanan küçük koristler ve oyuncular yürüyüş kolunun en önündeydiler.
Bir yandan festival yürüyüşü sürerken bir yandan da yukarıdaki görüntülerde yer alan yemekhane de kolektif bir biçimde akşam yemeği hazırlandı
Festival’in ilk etkinliği belediye parkında yapılan ‘Yaşamı Savunan Sanat’ paneliyle başladı. Belediye parkında gerçekleşen panele Leman Sam ve Vedat Yıldırım katıldı. Panel görüntülerini Sendika.Tv’den izleyebilirsiniz
Festivalin konser programı tulumun çağrısına uyup konser alanını dolduran gençlerin horonuyla başladı. Henüz sanatçılar hazırlıklarını yaparken banttan yayınlanan Marsis grubunun ezgileri ile yüzlerce kişi yağan yağmura aldırmadan büyük bir halka kurarak horona durdu.
Sahneye önce Pazar Halkevi müzik topluluğu çıktı. marşlar ve türkülerden oluşan repertuarları ile Festival katılımcılarını coşturdular.
Gençler ezgilere eşlik etti. Zafer işeretleri sıkılı yumurklara karıştı.
Bayar Şahin Borçka Hemşini ile Festival alanında horon halkalarını büyüttü.
Bajar’ın Kürtçe ezgileri horonlarla halayları birbirine karıştırdı. Vedat Yıldırım ‘hep böyle karışalım’ temennisi ile sahneden inerken yağmura ve rüzgara aldırmadan kendisini dinleyen Hopalı gençlerin ‘Bir daha’ tezahüratları eşliğinde sahneye dönerek bir parça daha söyledi.
Sendika.Tv ekibi hava şartlarına ve çamurlu zemine rağmen kurdukları bir platformun üzerinden canlı yayın gerçekleştirmeyi başardı.
Alandan manzaralar.