Kemalpaşa Halkevi'ne faşist saldırı

Pt, 20/08/2012 - 00:54
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Artvin Hopa-Kemalpaşa Halkevi'ne bu gece faşist saldırı yapıldı. Saldırı sonucu Halkevi'nde bulunan 6 Halkevci yaralandı.

Kemalpaşa Halkevi'ne bu gece faşist saldırı gerçekleşti. 9. Kemalpaşa Halk Festivali'nin son gecesi yağmur nedeniyle iptal edilmesi üzerine Festival alanında bulunan malzemeleri Kemalpaşa Halkevi'ne getirildi. Bu esnada festivalin iptal olmasını da fırsat bilen çoğunluğu MHP üyesi bir güruh Halkevi'nin önüne gelerek "Karanlığa karşı horona duralım" yazılı pankartı yırtmaya çalıştı. "Türkiyem" isimli şarkıyı söyleyen faşistler daha sonra Kemalpaşa Halkevi'ne yönelerek Kemalpaşa Halkevi'ne saldırdılar. Saldırı esnasında Halkevi'nde bulunan 6 kişi yaralandı.Halkevi binası ise atılan taşlar sonucu ağır hasar gördü.

Yaralanan Halkevcilere ilk müdahale Hopa Devlet Hastanesi'nde yapıldı. Ardından 4 Halkevci Rize Devlet Hastanesi'ne sevkedildi. Yaralananların isimleri şöyle; Dursun Ali Koyuncu, Yoldaş Gümüşkaya, Burak Çakır, Tuğrul Kaynar, Melike Ardıç ve Egemen Şahin.

Olayın ilçede duyulması üzerine Kemalpaşa'lılar Halkevi Binası'nın olduğu bölgeye toplanmaya başladı. Bu esnada faşist güruh jandarmanın gözü önünde 2. kez saldırı girişiminde bulundu. Bu girişimleri Halkevciler tarafından geri püskürtülürken faşistlerin saldırısına sessiz kalan jandarma bu kez Halkevcilerin üzerine gaz sıktı, havaya ateş açtı.

Yaşanan saldırının tüm failleri belli olmasına rağmen jandarma yalnızca bir kişiyi gözaltına aldı. Kemalpaşa'da gerginlik devam ediyor.