Eğitim Hakkı Anasayfa

Kemalpaşalı liseliler eğitim hakları için yürüdü

Ct, 26/03/2011 - 15:30
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Hopa'nın Kemalpaşa Beldesi'nde bulunan Kemalpaşa Çok Programlı Lisesi öğrencileri eğitim hakları için yürüdü. Lisenin elektrik bölümünde okuyan öğrencilersiyasal nedenlerden dolayı kendilerine elektrik öğretmeni atanmadığını ve bu nedenle derslerinin boş geçtiğini söyledi. Ders saatleri esnasında liseden Kemalpaşa Meydanı'na kadar yürüyen öğrenciler meydanda kendilerini bekleyen velileri ve Halkevleri Eğitim Hakkı Meclisi ile birlikte bir basın açıklaması düzenlediler.

 Öğrenciler yapılan basın açıklamasında; "Bugün burada eğitim hakkımızı ve öğretmenimizi istiyoruz demek için toplandık. Öğretmenimizi istiyoruz çünkü elektrik bölümü öğrencileri olarak haftada sadece üç gün okula gidiyoruz ve bölümümüzün temel dersi olan elektrik dersini almadan yan derslerin eğitimini görüyoruz. Bu durumun nedeni ise okulumuza sözleşmeli olarak ders vermek için başvuran öğretmenimizin solcu kimliğe sahip olması. Öğretmenimiz AKP milletvekiline referandum öncesi "evet" oyu toplamak için geldiği Kemalpaşa’da KPSS skandalı ile ilgili bir soru sormasıdır. AKP yürüttüğü gerici kadrolaşmayı öğretmenimiz milletvekilinin yüzüne vurduğu için işsiz bir öğretmen, bizlerde öğretmensiz öğrenci durumuna düşürüldük ”dediler. Öğrenciler; Okulların ticarethaneye, eğitimin gerici ve niteliksizleştirilmesine karşı eğitim hakklarını savunmak için velileriyle, öğretmenleriyle tüm baskı ve yıldırmalara boyun eğmeden mücadelelerine devam edeceklerini belirttiler.

Liseli Genç Umut’un yaptığı basın açıklamasına Halkevleri Eğitim Hakkı Meclisi ve öğrenci velileri destek verirken "Eğitim hakkımız engellenemez", "Sepet sepet yumurta öğretmenime dokunma", "KPSS mezara öğretmenler kadroya" ve "Öğretmenimizi istiyoruz" sloganları atıldı

Açıklama sonrası Kemalpaşa Halkevi'nde toplanan Liseli Genç Umut, Halkevleri Eğitim Hakkı Meclisi ve Eğitim-Sen temsilcileri Kemalpaşa Lisesi'nde yaşanan eğitim hakkı gaspına karşı kararlılıkla mücadele etme ve solcu kimliğinden kaynaklı öğretmenlik hakkı elinden alınan öğretmenin eğitim hayatına katılıp öğrencileriyle buluşturulması için tüm girişimlerde bulunulması kararı alındı.

 


Halkevleri Genel Merkezi
Konur Sokak No:8/9 Kızılay, Ankara
Telefon: 312-4192717 Faks: 312-4193207 Eposta: [email protected]
Bağışlarınız için; İş Bankası (Ankara) Meşrutiyet Şubesi 785989 nolu hesap