Kocaeli 1 Mayıs'ında binler birlik ve dayanışma mesajı verdi

Per, 02/05/2013 - 15:09
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

DİSK, KESK, TTB ve TMMOB’un çağrısı ile İzmit’e yapılan 1 Mayıs İşçi Bayramı büyük bir coşku ile kutlandı. Yaklaşık 6 bin kişinin katıldığı mitingde birlik ve dayanışma mesajları verildi.

DİSK, KESK, TTB ve TMMOB’un çağrısı ile dün İzmit’e düzenlenen 1 Mayıs İşçi Bayramı mitingi büyük coşku içinde gerçekleştirildi. Merkez Bankası önünde bir araya gelen işçiler, kamu çalışanları, siyasi partiler, dernekler ve öğrenciler burada taleplerini dile getirerek Perşembe Pazarı’na yürüdü. Polisin sadece ara sokaklarda güvenlik önlemi aldığı mitingde hiçbir sorun yaşanmadı. İstanbul’da yaşanan olaylarında unutulmadığı mitingde “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganları atıldı. Renkli görüntülerin olduğu ve yaklaşık 6 bin kişinin katıldığı mitingde vatandaşlar çocukları ve aileleri ile gelmesi dikkat çekti. 

Mitinge kurumlardan geniş katılım

DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş, Genel-İş, Dev Sağlık-İş, Emekli-Sen, Türk-İş’e bağlı Belediye-İş, KESK’e bağlı, SES, Eğitim-Sen, Tüm Bel-Sen, ESM, Yapı Yol-Sen, Tarım Orkam-Sen, Kocaeli Barosu, Çağdaş Hukukçular Derneği, TTB, TMMOB’a bağlı EMO, MMO, Mimarlar Odası, Çevre Mühendisleri Odası, Jeoloji Mühendisleri, Halkevleri, Öğrenci Kolektifleri, Liseli Genç Umut, Dersimliler Derneği, Vartolular Derneği, CHP, HDF, ÖDP, EMEP, SDP, Dev-Lis, BDP, HDK’a mitinge katıldı. 

Taksim unutulmadı

Merkez Bankası önünde toplanan kurumlar oluşturdukları kortejlerle yürümeye başladı. Katılımın fazla olması nedeni ile yürüyüş geç başlarken, alanda “Her yer Taksim her yer direniş” sloganları atıldı. Tüm kurumlar kendi taleplerini dile getirirken işçiler, “Taşeron gidecek güvence gelecek, güvenceli iş insanca yaşamak istiyoruz, kıdem tazminatı haktır alınamaz, direne direne kazanacağız” sloganları attı. Eyleme katılan diğer kurumlar ise, “Parasız sağlık, parasız eğitim, ferman valinin Kocaeli bizimdir, gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek, kahrolsun faşizm, kahrolsun ABD işbirlikçi AKP” gibi sloganlar attı.

“Soframızdaki ekmek küçülüyor”

Perşembe Pazarı alanında kermes olması nedeni ile alan ikiye bölündü ve 1 Mayıs mitingi dar bir alanda gerçekleştirildi. Tüm kurumların alana girmesinin ardından DİSK Bölge Temsilcisi Vedat Küçük, ülkenin çok zor bir süreçten geçtiğini ve tüm işçi ve emekçilerin sofralarındaki ekmeğin küçüldüğünü kaydetti. AKP’nin işçilerin ve emekçilerin haklarını gasp ettiğini söyleyen Küçük, “1 Mayıs yıllardır devletin provokasyonları ile anılıyor. 1 Mayıs’ta Taksim alanının bir bölümünde inşaat olması orada mitingin yapılmayacağı anlamına gelmez. AKP kazandığımız Taksim alanını yeniden elimizden almak istiyor. 1 Mayıs işçi sınıfının zulme karşı direniş günüdür” dedi.

Gücümüzü birleştiriyoruz

Kurumların ortak basın metnini okuyan KESK Dönem Sözcüsü Selahattin Pehlevan, ülkenin içinde bulunduğu süreç nedeni ile daha çok birlik ve dayanışmaya ihtiyaç olduğunu kaydetti. Halkın en temel ihtiyaçları ellerinden alınarak paralı hale getirildiğini ifade eden Pehlevan, 1 Mayıs’ta ortaya çıkan dayanışmanın ve birliğin tüm alanlarda devam etmesi gerektiğini kaydetti. Pehlevan, “Burada kalbimiz tüm dünya emekçileri ile birlikte atıyor. Sermayenin zulmüne, sömürüsüne karşı sesimizi birleştiriyoruz” dedi.