Kocaeli’de binler halk konserinde buluştu

Pt, 13/07/2015 - 13:48
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Kocaeli’de Yenikent Dayanışması tarafından “Yaşamı, özgürlüğü, mahallemizi savunuyoruz” sloganıyla düzenlenen halk konserine binlerce kişi katıldı

Haziran İsyanı’nda Kocaeli’de Yenikent Mahallesi halkının bir araya gelerek kurduğu Yenikent Dayanışması’nın öncülüğünde bu yıl ikincisi düzenlenen halk konseri, Grup Abdal’ın katılımı ile oldukça coşkulu ve kitlesel geçti.

Son günlerde Yenikent Mahallesi’ne yapılan baz istasyonuna karşı mücadele ile dikkat çeken Dayanışma’nın yaptığı konserde ilk olarak mahallenin sorunları ve talepleri dile getirildi.

Yenikent Dayanışması adına sahneye çıkan Meliha Kaplan ve Elvan Sarım yaptıkları konuşmada savaş karşıtı mücadele, doğa mücadelesi ve kadın mücadelesi gibi alanlara vurgu yaparak “Tüm baskılara karşı özgürlüğümüzü savunuyoruz” ifadesini kullandı.

“Yaşamı, Özgürlüğü ve mahallemizi savunuyoruz” sloganıyla Yenikent Dayanışması’nın taleplerini yineleyen Kaplan ve Sarım konuşmada şu ifadeleri kullandı:

İlk olarak mahallemizin tam ortasından bizim de şuan altında bulunduğumuz alanda yüksek gerilim hattı geçmekte. Bilindiği gibi yüksek gerilim hattının yerleşim yerine yakın olduğu yerlerde kanser vakalarının giderek arttığı, insan sağlığını doğrudan tehdit ettiği bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır. Hele ki yüksek gerilim hattının tam altında çocuk parkının olması oldukça tehlike arz etmektedir. Bizler daha sağlıklı ve güvenli bir Yenikent için yüksek gerilim hattının ve baz istasyonlarının mahallenin dışına taşınmasını istiyoruz.

Bir diğer talebimiz 40 bin nüfuslu mahallemizde kapalı bir pazarımız bulunmamakta. Özellikle kışları yağmurda çamurda sokak aralarında kötü koşullarda pazar yapmak istemiyoruz. Herkesin rahat ulaşabileceği bir yere kapalı pazar yapılmasını talep ediyoruz.

Bir diğer talebimiz. Hepimizin bildiği gibi Yenikent Mahallesi yaklaşık 40 bin nüfuslu. Bu nüfusun yarısını kadınlar oluşturuyor. Biz kadınlar toplumsal ve ekonomik yaşama katılabilmek için çocuklarımızı ya eğitim çağındaki ablalarına ya da kendine bakmakta zorlanan yaşlılara bırakmak zorunda kalıyor ya da bırakacak yerimiz olmadığında eve hapsoluyoruz. Bizler Kadınların toplumsal ve ekonomik yaşama özgürce katılabilmeleri için, 0-6 yaş grubundaki çocuklarımızın eğitim olanaklarından eşit yararlanabilmeleri için mahallemizde ücretsiz nitelikli kreş ve anaokullarının açılmasını istiyoruz.

Bir diğer talebimiz. Mahallemizde gidebileceğimiz ne bir tiyatromuz ne bir sinemamız var. Ne de bu tür etkinlikleri gerçekleştirebileceğimiz bir amfi tiyatromuz var. Bu nedenle sosyal alanlarımızın arttırılması, tiyatro ve sinemanın olduğu bir kültür merkezinin mahallemize yapılması öncelikli taleplerimizdendir.

Dostlar görüldüğü gibi taleplerimiz Yenikent Mahallesi’nin acil talepleridir. Hiçbiri ne gereksizdir ne de lükstür. Fakat hiçbiri için geçtiğimiz yıldan bu güne Derince Belediyesi net bir adım atmamıştır. üstüne üstlük 10 gün önce mahallemizin parklarına, çocuklarımızın oyun alanlarına derince belediyesinin izniyle yeni baz istasyonları kurulmuştur. Yenikent Dayanışması olarak 10 gündür sağlığımız için çocuklarımızın geleceği için güvenli yaşamak için eylemler yaptık, imzalar topladık, Derince Belediyesinin kapısına dayandık. sesimizi duyurmaya çalıştık. Şimdi buradan da Derince Belediyesi’ne bir kez daha sesleniyoruz. sesimizi duyun baz istasyonlarını kaldırın!

Dayanışma üyelerinin konuşmasının ardından 25 yıldır Yenikent Mahallesi’nde oturan Nuriye Teyze de kendi isteği ile sahneye çıktı. Nuriye Teyze, “zaten her gün bu şehirde zehir soluduklarını, yetmez gibi kapısının önüne baz istasyonu dikildiğini” söyledi ve baz istasyonunu istemediklerini vurguladı. “Ne olursa olsun hiç korkmadan konuşacağım” diyen Nuriye Teyze, Yenikent halkından büyük alkış aldı.

Yapılan konuşmaların ardından Grup Abdal’ın ezgileriyle sahne alırken, gece geç saatlere kadar süren etkinlik halaylarla son buldu.