Kocaeli’de kadınlar Diyanet’in açıklamasına karşı sokaktaydı

Pt, 11/01/2016 - 15:03
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Diyanet İşleri’nin internet sitesinde yaptığı çocuk istismarını meşrulaştıran gerici açıklamalarına karşı, Kocaeli’de Üniversiteli Kadın Kolektifi ve Halkevci Kadınlar yürüyüş yolunda basın açıklaması yaptı

Diyanet İşleri’nin kendi internet sitesinde bir soruya “Babanın şehvetle kızını öpmesi ya da şehvetle ona sarılmasının nikâha bir etkisi yoktur” ve “Babanın kızını vücuduna bakıp düşünerek, şehvet duyması, bu tür bir haramlık oluşturmaz” fetvasını vererek çocuk istismarını meşrulaştırmasına tepki gösteren Üniversiteli Kadın Kolektifi ve Halkevci Kadınlar Kocaeli’de sokağa çıktı.

Kocaeli Üniversiteli Kadın Kolektifi ve Halkevci Kadınlar Diyanet’in yaptığı kadın düşmanı, gerici açıklamaya karşı belediye iş hanı önünde biraraya geldi. Kadınlar “Diyanetten hesabı kadınlar soracak”, “Kadınlar elele mücadeleye “, “Mehmet Görmez, biz görürüz” sloganları attı.

Basın açıklamasını okuyan Halkevleri üyesi Sultan Sezgi Ateş şunları söyledi:

Gerici kadın düşmanı zihniyetiniz batsın! Diyanet İşleri Başkanlığı’nın sitesinde yer alan Din İşleri Yüksek Kurulu Dini Bilgilendirme Platformu’nun inan, ibadet, ahlak ve sosyal hayat ile ilgili gelen sorulara verdiği cevapların cinsiyetçi, ırkçı mezhepçi içeriği başta biz kadınlar olmak üzere tüm toplumsal yaşamı hedef alıyor.

Suç unsuru taşıyor

Diyanet ‘Alevilerle evlenilmez’, ‘Nişanlılar baş başa kalamaz, el ele tutuşamaz’ açıklamalarından sonra bu sefer de ‘Bir babanın öz kızına duyduğu şehvet, karısıyla olan nikâhını düşürür mü?’ sorusuna ‘Haram değildir. Ayrıca kızın, 9 yaşından büyük olması gerekir’ cevabını verdi. Gelen tepkiler sonucu açıklama sitesinden kaldırılmış olsa da suç unsuru taşıyan bu soruya dini gerekçelere dayandırılarak verilen, kadın düşmanı, gerici ve ensesti meşrulaştıran cevabı diyanetin kadın düşmanı zihniyetini çirkin biçimde gösterdi.

Biliyoruz ki iktidarın ve onun gerici politikalarının uygulayıcısı olan diyanetin söylediği tek bir söz dalga dalga yayılmakta, bu zihniyetten beslenen erkeklerin meşru dayanağı haline gelmektedir. Böyle bir saldırı karşısında sessiz kalmayacağız. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez hakkında derhal soruşturma başlatılsın. Biz kadınlar eşitliğe, yaşamımıza sahip çıkacağız ve gericilerden hesap sormaya devam edeceğiz. Yaşasın kadın dayanışması.”