Kocaeli Emek ve Demokrasi Platformu demokrasi için yürüdü

Pa, 07/04/2013 - 11:38
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Vali Ercan Topaca’nın bir süredir devam eden Yürüyüş yolunda yürüme yasağı Emek ve Demokrasi Platformu’nun yürüyüşüyle aşıldı. Belediye iş hanı önünde toplanan platform bileşenleri yapılan tiyatronun ardından İnsan Hakları parkına yürüyüşle sona erdi.

Belediye İş hanı önünde bir araya gelen Kocaeli Emek ve Demokrasi Platformu`nun yürüyüşü öncesinde valinin yasaklarını konu eden ve bu yasakları tiye alan bir tiyatro oyunu sergilendi. Öğrenci Kolektifleri ve Halkevleri tarafından düzenlenen Vali Ercan Topaca ve İl Emniyet Müdürü Hulusi Çelik`in canlandırıldığı ‘Paket Vali` oyunu Kocaeli halkı tarafından büyük ilgiyle karşılandı. Tiyatro oyunu sonrasında sloganlar ve dövizler eşliğinde yürüyüşe geçen platform bileşenleri İnsan Hakları Parkı`na kadar yürüdü.

İnsan Hakları Parkı`nda basın açıklamasını yapan Emek ve Demokrasi Platformu dönem sözcüsü Eğitim-Sen Şube Başkanı Veysel Kaplan, 2911 yasasına dayanarak yürüyüşlerin engellendiği ve basın açıklamalarının dava konusu yapıldığını belirterek, “Demokrasi güçleri faşizmi andıran ileri demokrasi uygulamaları ile susturulmak isteniyor. Bir buçuk yıldır düzmece operasyonlar düzenleniyor. Bütün bunlar AKP`nin rutin kent politikasına dönüşüyor. Toplumsal muhalefet gözdağı ile sindirilmeye çalışılıyor. Susmayacağız ve direneceğiz. Sahte ileri demokrasiye karşı gerçek demokrasi için mücadelemizi sürdüreceğiz. Çünkü yaşadığımız kent bize çocuklarımızın emanetidir. Ve biz çocuklarımıza onurlu bir gelecek; temiz sağlıklı demokratik bir kent bırakacağız” diyerek sözlerine son verdi.