Kocaeli Halkevleri dayanışma yemeğinde buluştu

Ct, 20/04/2013 - 15:14
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Halkevleri Kocaeli Şubesi’nin geleneksel Dayanışma Yemeği’nde konuşan Genel Başkan Oya Ersoy AKP iktidarının sokakta bittiğini söyledi. AKP’nin Kürt sorununda sıkıştığını belirten Ersoy, “Barış, kardeşlik, özgürlük istiyoruz ama AKP’ye güvenmiyoruz” dedi.

 

Halkevleri Kocaeli Şubesi’nin geleneksel dayanışma yemeği önceki akşam Tanyıldız Restoran’da gerçekleştirildi. Yemek Halkevleri’nin yaptığı etkinliklerden oluşan bir sinevizyon gösterimi ile başladı. Geceye çok sayıda demokratik kitle örgütü ve siyasi parti temsilcisi katıldı. Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy da geceye katılarak bir konuşma yaptı. Gecenin açılış konuşmasını İzmit Halkevi Şube Başkanı Mihrican Atalay yaptı. Halkevi dostlarıyla bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Atalay AKP’yi eleştirdi.

 

Halkın yararı değil rant hedefleniyor

AKP’nin 10 yıllık iktidarı boyunca ülkede ve kentte halkın yararını gözetmeyen birçok uygulamaya imza attığını söyleyen Atalay, “AKP iktidarı geçen sene yürürlüğe giren 4+4+4 eğitim sistemi ile eğitim hakkımızı gasp etmeye, eğitimi gerici, piyasacı bir hale büründürmeye çalışıyor. Sağlık paralılaştırılıyor, hastaneler şirketleştiriliyor, yoksul halkın sağlık hakkına ulaşması engellenmeye çalışılıyor. Kentsel dönüşüm projeleri ile afet yasalarıyla halkın yararı değil rant hedefleniyor. Evlerimiz başlarımıza yıkılmaya çalışılıyor” açıklamasında bulundu.

 

Haklarımız için alanlardayız

Halkevleri olarak yağma politikalarına karşı mücadele etmeye devam edeceklerini dile getiren Atalay, “Eğitim hakkımızı savunmak için okullarımızda öğretmen, öğrenci, veli yan yanayız. Sağlık hakkımızı korumak için alanlardayız. Kentsel dönüşümde rantçı algıyla halkı ezmeye çalışanlar karşısında halkın yararını düşünerek onlarla birlikte mahallelerdeyiz. Ulaşıma yapılan zamlara, niteliksiz ulaşıma karşı Derince’de ve Körfez mahallerinde olduğu gibi haklarımızı alana kadar sokaklardayız. Doğamızı korumak için Maşukiye ve Yanıkköy’de olduğu gibi köylerdeyiz” dedi.

 

AKP iktidarı sokakta bitiyor

Atalay’ın ardından söz alan Oya Ersoy ise, “AKP’nin 10 yıllık iktidarı boyunca en çok sıkıştığı dönemdeyiz. Bunun için birtakım girişimlerde bulunuyor. Suriye politikası ellerinde patladı. Tüm komşuları kendine düşmen etti. Kürt sorununda sıkıştı. Evet, biz barış, kardeşlik, özgürlük istiyoruz ama AKP’ye güvenmiyoruz. Barış olacaksa yıllardır mücadele eden sosyalistler sayesinde olacaktır. AKP’nin vaat edeceği hiçbir şey kalmadı. AKP sokaktan korkuyor çünkü iktidarı sokakta bitiyor. Biz hep birlikte 1 Mayıs’ta sokakta olacağız. Tek yol sokak tek yol devrim” diye konuştu