Kocaeli Halkevleri Mehmet için sokakta: "Çocuklardan elinizi çekin"

Ct, 29/03/2014 - 13:06
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Kocaeli Halkevleri, Diyarbakır’daki düzenlenen BDP Mitinginde 10 yaşındaki Mehmet Ezer’in polisin attığı gaz fişeğiyle başından yaralanmasına karşı eylem yaptı

Kocaeli Halkevleri, 28 Mart’ta Belediye İş Hanı önünde bir araya gelerek  Diyarbakır’daki düzenlenen BDP Mitinginde 10 yaşındaki Mehmet Ezer’in polisin attığı gaz fişeğiyle başından yaralanması olayını protesto etti.

Konuyla ilgili olarak basın açıklamasını okuyan Ümit Şeker, “İktidara geldiğinden beri halkın üzerine TOMA’larla gelen, gaz bombalarıyla saldıran AKP iktidarı son bir haftada da Diyarbakır’dan Cihangir’e, Van’dan Ankara’ya kadar birçok saldırının önünü açmıştır. Daha 15’inde polisin attığı gaz fişeği sonucu yitirdiğimiz Berkin Elvan’ın acısı içimizdeyken, Diyarbakır’da 10 yaşında yine polisin attığı gaz fişeği sonucu Mehmet Ezer başından vuruldu. 10 yaşında henüz oyun çağında olan bir çocuğa polisin hedef alarak gaz fişeği atmasının sorumlusu iktidarını kanla besleyen Erdoğan’dır” dedi.

Hesap soracağız

Açıklamasında internet yasaklarına da değinen Şeker, “Dış İşleri Bakanlığı’nda yapılan MİT, dışişleri ve Genel Kurmay’ın Suriye konulu görüşmelerini, sosyal medyaya düşmesini fırsat bilen AKP, video paylaşım sitesi olan Youtube’u da hemen kapattırdı. AKP’nin yolsuzluklarını, hırsızlıklarını ve katliam planlarını sosyal paylaşım ağları üzerinden paylaşılması halkın iletişim hakkını kullanarak AKP’nin gerçek yüzünü deşifre etmesi seçim yolunda Tayyip Erdoğan’ı rahatsız etti. Miting yapacağı illerde kendinden olmayanlara, muhaliflere sokakları yasaklamaya kalkan, protesto hakkını yaptığı hukuksuz gözaltılarla engellemeye çalışan, Haziran’da yitirdiğimiz 8 canımızın hala hastanede yatan Mehmet’in hesabını katil AKP’den soracağız" dedi.