Kocaeli Halkevleri Sağlık bakanını protesto etti

Per, 18/08/2005 - 01:00
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

13 Ağustos’ta çeşitli açılışlara katılmak için Kocaeli’ne giden Sağlık Bakanı Recep Akdağ Kocaeli Halkevleri tarafından protesto edildi.

Belediye İşhanı önünde yapılan basın açıklamasında Halkevleri 2. Bölge temsilcisi Dilek Kaya şunları söyledi:

“AKP hükümeti halkın en temel ihtiyaçlarını kar alanı haline getirebilmek için uydurduğu yalanların arkasına sığınarak eğitim ve sağlık hakkımızı elimizden alıyor.Hepimiz izliyoruz birçok hastanede yataksızlıktan bir küvezde iki bebek bir yatakta üç çocuk yatıyor., personel yetersizliğinden çocuklar yataklara bağlanıyor. Sağlık bakanı ise sadece ailelerin çocuklarının yanında durması halinde yatağa bağlamaya gerek olmayacağını söylüyor. Personel alacağız diyemiyor, sağlıksız olduğunu bile bile aileleri yoğun bakım ünitelerine sokmanın yolunu arıyor. Son günlerde yaşanan bebek ölümlerinin sorumlusu enfeksiyon bu değimlidir? Bu enfeksiyon her şeyi daha ucuza mal etmeyi, her şeyden daha çok kar etmeyi düşünen tüccar zihniyetidir.

Bugüne kadar yaşanan bebek ölümlerinde bu sağlık politikalarının yürütücüsü Recep Akdağ’ın hiçbir şey olmamış gibi koltuğunda oturması beklenemez. Recep Akdağ derhal istifa etmelidir. Hükümet uyguladığı sağlık politikalarının yanlışlığını kabul etmelidir. Imf’ nin belirlediği halkın sağlıklı yaşam hakkını tehdit eden tasarruflara son verilmeli, bütçeden sağlığa daha çok kaynak aktarılmalıdır”

Basın açıklamasında sık sık ‘Sağlık haktır satılamaz’ , ‘Parasız eğitim parasız sağlık’ , ‘Hastaneler halkındır satılamaz’ sloganları atıldı.

Ayrıca basın açıklamasına Tüm Bel-Sen, BES, SES, Genel-İş, Belediye-İş ESP, Gençlik Derneği de destek verdi.

Sopalı Devlet Hastanesini de ziyaret eden sağlık bakanının karşısına burada da çıkan Halkevciler, bakana sağlık politikalarının ve bebek ölümlerinin hesabını sordular. Recep Akdağ Sopalı Devlet Hastanesi’nden çıkarken “parasız sağlık istiyoruz, bizler hastane köşelerinde ölmek istemiyoruz , sizin sağlıkta dönüşüm programı dediğiniz şey bebek ölüleri mi” diyen Halkevciler korumaların tüm çabalarına rağmen hastaneden ayrılmadılar ve protestolarına devam ettiler. Bakan Bunun üzerine hastaneyi terk etmek zorunda kaldı.