Kocaeli halkı Sapanca Gölüne sahip çıkıyor

Pt, 16/06/2014 - 13:30
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Sapanca'da gölün kurumasına dikkat çekmek amacıyla göl kenarında eylem gerçekleştirildi.

Kocaeli'de Yuvacık Barajının su seviyesinin azalmasıyla birlikte Kocaeli'nin içme suyu ihtiyacının karşılandığı Sapanca Gölü'nün suları çekiliyor. Sanayinin de su çektiği Sapanca Gölü'nün kurumasına dikkat çekmek amacıyla Kocaeli Halkı Sapanca Gölü kenarında eylem gerçekleştirdi ve gölün kenarında biriken çöpleri hep birlikte topladı. Göl kenarında piknik yapan halkın da destek verdiği eylem basın açıklamasıyla son buldu.

Konu ile ilgili  açıklaması yapan Kocaeli Halkevleri Başkanı Yaşar Seğmen, “Gölün içerisinde bir tane bile balık yok. İçeride oluşan bitki gölün oksijenini alıyor ve içme suyu havzası olmaktan çıkıyor. Bu derelerin özgür bırakılması, göl kendine gelinceye kadar gölden su çekilmemesi gerekiyor. Geleceği düşünüyorlarsa içme suyu için bu gölden alımını durdurmaları gerekiyor. İSU’nun yaptığı planların hepsi günü kurtarmalık” dedi.

Çöp toplamaya katılan CHP Kartepe İlçe Başkanı Cumhur Karakadılar, “Zaten göl bitmiş durumda. Sembolik olarak çöp topladık. Suyun kirliliğini hep birlikte görmüş olduk. Belediyenin bu anlamda yapacağı çok şey var. Suyun azalmasına engel olamadıklarını söylüyorlar onlar gelsin de önce burayı bir temizlesinler. Bu yaz sonuna kadar gölün 2 metre daha düşeceği söyleniyor. Kartepe’deki 27 su fabrikasının kapatılıp Sapanca Gölü’ne suyun verilmesi gerekiyor” dedi.