Kocaeli Kadın Platformu: Kadın düşmanları hesap verecek!

Per, 03/07/2014 - 14:58
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Kocaeli Kadın Platformu kentte giderek tırmanan kadına  yönelik saldırılara, kadınlara saldıranları serbest bırakan savcılara, önlem almayan polislere karşı sokağa çıktı

Kocaeli Kadın Platformu son bir haftadır kentte yaşanan kadına yönelik şiddet içeren saldırılarla ilgili açıklamada bulundu.  Son üç günde üç ayrı saldırı yaşanan kentte her geçen gün yeni bir şiddet vakasıyla karşılaştıklarını söyleyen Platform üyeleri  “Kadına yönelik taciz, tecavüz, cinsel istismar, kadın cinayeti, kasten yaralama, emek sömürüsü oranının en yüksek olduğu kentlerden birisi Kocaeli’nde bu tür olaylar yaşanırken kadın katillerine, tacizcilerine, tecavüzcülerine ödül gibi cezalar veriliyor, kimileri ise ifadeleri alınır alınmaz savcılık tarafından serbest bırakılıyor. Kocaeli’nde son 3 günde bile 3 olaya tanık olduk, ya olamadıklarımız?” diye sordu.

Artık yeter!

Yapılan açıklamanın devamında, “Bu olayların ilki şuydu; iki kız kardeşinden birine tecavüz edip hamile bırakan, diğerini yıllarca cinsel yönden istismar eden E.Z. isimli şahıs mahkeme tarafından 33 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Cuma günü ise kocası tarafından öldüresiye dövülen, boğulmaya çalışılıp kocası bıçak almaya yöneldiğinde can havliyle kendini balkondan atan ve bunun sonucunda ağır yaralanan, gözümüzün önünde ölümle tehdit edilen A.K. bugün kadın sığınma evinde. Gözü dönmüş ise koca serbest.  Kocaeli’nde yaşanan bir diğer olay ise, harçlığını çıkarmak için Trio Kafe’de sigortasız, günde 13 saat boyunca çalışan 17 yaşındaki genç kadın A.B.’nin yalnızca parasını istemesi üzerine Trio kafe işletmecisi tarafından ağır küfür ve hakaretlere maruz kalması ve darp edilmesidir” denildi.

‘Kadınlar elele mücadeleye’, ‘AKP’den hesabı kadınlar soracak’, ‘Kadına yönelik şiddete son’  sloganlarının atıldığı eylemde Kocaeli Kadın Platformu adına açıklama yapan Eğitim-Sen Kadın Sekreteri Çağla Aslan, son günlerde özellikle Kocaeli’de kadına yönelik şiddetin arttığını vurgulayarak, şiddete son verilmesi çağrısında bulundu. Aslan, “Bizler kadın düşmanlarını hiçbir şey olamamış gibi serbest bırakan savcıları, “biz buna alıştık, siz karışmayın” diyen polisleri, her koşulda kadınları itibarsızlaştırmaya ve karalamaya çalışan işletme sahiplerini teşhir etmeye devam edeceğiz. Yaşasın kadın dayanışması!” ifadelerini kullandı.