Kocaeli Kadın Platformu: TCK’ya itirazımız var!

Pt, 16/06/2014 - 13:03
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Kocaeli Kadın Platformu cinsel istismar yasasına karşı bugün eylem yaptı. Belediye İşhanı önünde bir araya gelen kadınlar TCK’nın birçok maddesinde değişiklik öngören yasada kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerine karşı hiçbir düzenlemenin olmadığını hatta getirilen ceza indirimleriyle şiddetin arttırılmaya çalışıldığını söyledi. Çağla Aslan'ın yapmış olduğu açıklamada "Çocuklarla ilgili yapılan düzenlemeler çocukları korumayı değil muhafazakârlaşmayı ve cinsel özgürlüklerin sınırlandırılmasını amaçladığı" dile getirildi.
Çocuk istismarında "taciz" ve "saldırı" ayrımı getirmek çocukların taciz edilmesi halinde ceza indirimi getirdiğini, cinsel taciz suçlarında şikayet süresinin 6 ayla sınırlandırılmasının cezasızlık getirdiğini söyledi. "AKP elini bedenimden çek", "Sözde ceza indirimi özde cezasızlık" sloganlarının atıldığı eylemde kadınlar
Cinsel taciz ve saldırıyı önlemeyecek, çocukları ve kadınları korumayacak, kadın düşmanları üzerinde hiçbir caydırıcı etkisi olmayacak bu yasaya itirazımız var dedi.