Kocaeli’nde ekmek ve ulaşım zammına protesto

Sa, 22/12/2015 - 01:00
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Aralık ayı başında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in  ekmeğe zam geleceği iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirterek “Böyle bir şey söz konusu değil” sözlerinin ardından uzun süre geçmeden Kocaeli’nde ekmeğe yüzde 25 zam yapıldı.

Fırıncilar odasının talebi üzerine 250 gr ekmeğin fiyatı 1 liradan 1,25 liraya yükseldi. Bu zammın hemen ardından Otobüs Kooperatifleri de UKOME’ye (Ulaşım Koordinasyon Merkezi) zam istediklerini bildirdiler.  Ulaşıma en son zammın 17 Ağustos 2014′te yapıldığını, 15 aydır zam yapılmadığını söyleyen otobüsçüler yüzde 5-15 arasında zam talep ediyor.

Yakıt ucuz, ulaşım pahalı

Kocaeli’nde 17 Ağustos 2014 tarihinde mazotun litre fiyatı 4.40 lira iken bugün 3.45 liraya düşmüş olması doğal olarak zam değil indirim beklentisini gündeme getiriyor. Oysa maliyetteki düşüşe rağmen fiyatlar sabit bile kalmıyor.

Kocaeli’nde toplu taşımada otobüsler dışında başka bir ulaşım aracı mevcut değil. Toplu taşıma ise özel halk otobüslerinin tekelinde. Ayrıca otobüs şoförleri güvencesiz ve ağır koşullarda çalıştırılıyor.

Kocaeli Halkevleri 22 Aralı'ta ekmeğe yapılan %25 zamma ve ulaşımda yapılması planlanan zamlara karşı Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne yürüdü.

Ulaşımın en pahalı ve niteliksiz olduğu ilçelerden olan Körfez’den başlayan 16 km’lik yürüyüş yaklaşık üç saat sürdü. Yürüyüş boyunca zamların çekilmesi talebine halkın desteği büyüktü.

“Ekmek zammı geri çekilsin, ulaşımda zam istemiyoruz” talebi ile yürüyen Halkevciler bu talebi Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne iletti.

Kocaeli Halevleri yaptıkları yürüyüş ile başlattıkları kampanyayı 14 Ocak’ta ulaşım zammının görüşüleceği  UKOME toplantısına kadar sürdürecek.