Kocaeli Reyhanlı için yasta, savaşa karşı ayakta

Ct, 18/05/2013 - 19:30
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Kocaeli Halkevleri Reyhanlı’da yaşanan bombalı saldırının birinci haftasında yas ilan ederek Yürüyüş Yolu’nda önce yere yatarak katliamı canlandırdı daha sonra ıslıklar ve alkışlarla ses verme eylemi gerçekleştirdi. Çok sayıda yurttaşın da destek verdiği eylemde savaşın faili AKP iktidarıdır denildi ve Kocaeli halkı yasa davet edilerek siyah kurdele dağıtıldı.

Saldırı AKP’nin ürünü

Eylemin ardından Halkevleri adına Kocaeli Halkevleri Şube Başkanı Mihrican Atalay basın açıklaması yaptı. Yaşanan bombalı saldırının AKP`nin yürüttüğü politikalar sonucu olduğunu ifade eden Atalay, AKP`nin olayın aydınlatılmasını istemediğini söyledi. Atalay, halkın olaylara bir tepki göstermemesi için özel bir çaba harcandığına dikkat çekti.

Fatura Türkiye’ye kesiliyor

AKP`ye yürüttüğü savaşçı politikalardan vazgeçme çağrısında bulunan Mihrican Atalay, “AKP`yi uyarıyoruz. Derhal bu politikalardan vazgeçsin. Yoksa bu siyasetin faturası ülkemiz halklarına kesiliyor. Bu bombalar ülkemizin çok farklı yerlerinde de patlatılabilir. Bundan sonra yaşanacak her saldırının sorumlusu AKP`dir. AKP, Suriye`de savaş kışkırtıcısı, emperyalizmin işbirlikçisi olmayı bıraksın. Türk dış siyasetinin baş sorumlusu olan Ahmet Davutoğlu istifa etsin” şeklinde konuştu.