Kocaeli valisine 1 Nisan: Yürüyüş yasağı delindi

Sa, 02/04/2013 - 10:50
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Kocaeli Valisi’nin keyfi yürüyüş yasağı toplumsal muhalefetin yaratıcı bir eylemiyle delindi. Kocaeli 6 Nisan’da da demokrasi yürüyüşüne hazırlanıyor 

Kocaeli Emek ve Demokrasi Platformu 1 Nisan’da polisi ve valiyi şaşırtan bir eyleme imza attı. Kocaeli Valisi tarafından yürüyüşlere kapatılmak istenen Yürüyüş Yolu’nda yapılan eylemle yasak delindi. Platform bileşenleri çeşitli aralıklarla 8 farklı noktada birbirini izleyen basın açıklamaları yaparak yasağı deldiler.

İlk açıklama Belediye İş Hanı önünde yapıldı. Daha sonra bu grup kendilerini biraz ileride bekleyen diğer eylemcilerin yanına pankart açıp yürüyerek gitti.   DİSK/Dev Sağlık İş Kocaeli Bölge Temsilciliği, KESK Kocaeli Şubeler Platformu, ÖDP, HDK, EMEP, Halkevleri ve Kocaeli Üniversitesi Öğrencileri’nden oluşan topluluk bu şekilde arka arkaya yapılan kısa yürüyüşlerle İnsan Hakları Parkı’na kadar ulaştı.

Polisin şaşkına döndüğü eylemde, her kurum açıklamasında yürüyüş yasağını ve valiliğin uyguladığı baskıyı ortadan kaldırmak için mücadele edeceklerini vurguladı.

Valiye karşı, demokrasi için 6 Nisan’da yürüyüş

Yapılan açıklamalarda Kocaeli Valisi’nin tarafsızlığını yitirdiği, kenti ve halkı düşünmediği, hukuku hiçe saydığı vurgulandı ve Vali’nin görevden alınmasına yönelik çağrı yapıldı. “Hak aramak, itiraz etmek, basın açıklaması yapmak, yürümek birileri tarafından bahşedilen bir lütuf ya da ayrıcalık değil meşru bir haktır” denilen açıklamada tüm Kocaeli halkı  6 Nisan’da demokrasi için yürümeye çağrıldı.

http://www.sendika.org/wp-content/uploads/2013/04/kocaeli2.jpg

http://www.sendika.org/wp-content/uploads/2013/04/kocaeli5.jpg

http://www.sendika.org/wp-content/uploads/2013/04/kocaeli3.jpg

http://www.sendika.org/wp-content/uploads/2013/04/kocaeli61.jpg