Kocaeli'de yasaklara, engellemelere karşı kadınlar var

Cu, 08/03/2013 - 21:10
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Kocaeli Valisi Ercan Topaca’nın bir süredir devam ettirdiği yürüyüş yasağı kadınlar tarafından delindi.

8 Mart Dü+nya Kadınlar Günü'nde Kocaeli, Halkevci Kadınlar, Üniversiteli Kadın Kolektifleri ve Kocaeli Kadın Platformu’nun eylemlerine sahne oldu. İlk olarak Halkevci Kadınlar ve Üniversiteli Kadın Kolektifleri’nin açıklaması ve tiyatro gösterisiyle başlayan etkinlikler Kocaeli Kadın Platformu’nun yürüyüşüyle devam etti. Uzun bir süredir Kocaeli sol muhalefetine kapalı olan Yürüyüş Yolu, 8 Mart’ta da kapatılmaya çalışıldı. 8 Mart’tan 2 gün önce valilik yerel basın aracılığıyla yürüyüş için izin alınması, bildirim yapılması gerektiğini deklare etti. Daha sonra polis aracılığıyla yürüyüşün izinsiz olduğunu ve olabilecek durumlardan sorumlu olmadıklarını bildiren bir evrak Kocaeli Kadın Platformu Sözcüsü Eğitim Sen Kadın Sekreterliğine tebliğ edildi ve defalarca telefonla yürüyüşün yapılmaması için yürüyüşün başlayıncaya kadar tacizde bulunuldu. Bütün baskılara rağmen kadınlar yürüyüşte kararlı davranarak yürüyeceklerini deklare ettiler.

Manipülasyon çabaları boşa çıktı

Yürüyüşün başlamasından sonra herhangi bir müdahaleyle karşılaşılmadı. Ancak yürüyüşün başlamasından az sonra toplum polisleri ve yunuslar Yürüyüş Yolu’nun iki tarafına dizilerek yürüyen kadınlara karanfil dağıtmaya çalıştı. Yürüyüş yolunun açılmasının valinin bir lütfu olarak sunmaya çalışan polisin bu çabası kadınların çiçekleri almaması ve polisin gerçek yüzünü teşhir etmesiyle boşa çıktı. Yürüyüş yolunun açılmasının bir lütuf değil kadın mücadelesiyle gerçekleştiği vurgulandı.

İnsan Halkları Parkı’na kadar yürüyen Kocaeli Kadın Platformu burada vali ve polisin tavrını kınayan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nün tarihsel misyonunu aktaran ve 10 yıllık AKP iktidarının kadına yönelik gerici, kadın düşmanı politikaları teşhir eden bir açıklama yapıldı. Açıklamanın ardından kadınlar şarkılar söyleyerek halay çekti.