Mamak Halkevleri, Bakan İdris Şahin'i Bakanlık önünde oynamaya davet etti

Sa, 17/04/2012 - 12:26
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Erzurum’da bir kişiye takla atması ve oyun oynamasını isteyen İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Halkevleri tarafından protesto edildi. İçişleri Bakanlığı önünde yapılan darbukalı eyleme müdahale eden polis 8 kişi gözaltına aldı

 

Erzurum’da yaşanan iş kazasında inceleme yapan İçişleri Bakanı İdris Naim Şener dalga geçerek bir kişiye oynamasını ve takla atmasını isteyince kamuoyunun tepkisini aldı. Yaşanan bu olayın ardından ise Mamak Halkevleri üyeleri İçişleri Bakanlığı’nın önünde darbukalı eylem yaptı. Eylemde 8 Halkevi üyesi gözaltına alınarak Terörle Mücadele Şubesi’ne götürüldüler.

Polisden olağanüstü güvenlik önlemi

Halkevcilerin İçişleri Bakanlığı önünde eylem yapacağı haberini alan Ankara polisi adeta bakanlıklar civarını ablukaya aldı. Halkevleri Genel Merkezi önünde de çevik kuvvet ekipleri bekleten Ankara Emniyeti, eylemi yaptırmamak için adeta ellerinde gelen her şeyi yaptı. Buna rağmen 8 Halkevci İçişleri Bakanlığı önüne giderek eylemlerini gerçekleştirdiler.

Halkevciler: "halkımıza sözümüz olsun, AKP'ye takla attıracağız"

“İdris papucu yarım çık dışarıya oynayalım”, “İdris seni yumurtaya boğarız” dövizleri taşıyan Halkevleri üyeleri, Erzurum’da yaşananların AKP’nin insana bakış açısını gösterdiği söyledi. Şahin’den bunun hesabını soracaklarını söyleyen Halkevciler, Bakan Şahin’den hesap sormak için görüldüğü yerde yumurta atacaklarını söylediler. Halkevciler, “halkımıza sözümüz olsun Halkevleri, AKP’ye takla attıracak” dediler. Ardından yanlarında getirdikleri darbukayı çalarak “Sen oyna İdris sen oyna” diyerek Bakan Şahin’i halkın karşısında oynamaya davet ettiler.

Polis eylemin bitmesine izin vermedi

Yaptıkları eylemin ardından dağılacaklarını söyleyen Halkevleri’ne ise polis müdahale etti. Yaptıkları eylemin ve mizansenin ardından “Basın açıklamamız burada bitmiştir. Şimdi dağılıyoruz” deseler de polis “Dağılamazsınız” diyerek Halkevcileri gözaltına aldı. Alınan Halkevciler ise Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne götürüldüler.

Gözaltılar serbest

Gözaltına alınan 8 halkevci öğleden sonra serbest bırakıldılar.