Mamak Halkı kazandı

Cu, 06/07/2012 - 13:58
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Baz istasyonu kuran şirketlere karşı hukuki kazanımlar elde eden Mamak Halkı İlçe Kaymakam’ından bir an önce yargı kararlarını uygulamasını istedi

Mamak halkı mahallelerine kurulan baz istasyonlarına karşı başlattıkları hukuki mücadelede kazanımlar elde ettiler. Geçtiğimiz sene Mamak Belediyesi Mamak’ta bulunan 51 parka, baz istasyonu kurulabilmesi için ihale açmıştı. İhaleyi kazanan firmalar parklara çeşitli kamuflaj yöntemlerini de kullanarak baz istasyonlarını kurmak istemiş, halkın fiili direnişleri sayesinde başarılı olamamışlardı.

Fiili mücadeleden hukuki mücadeleye her yerde kazanım

Baz istasyonlarını mahallelerine kurdurmamakta kararlı olan Mamaklılar fiili mücadele başlatmış, Halkevleri’nin organizesiyle çeşitli mahalle toplantıları, eylemler örgütlemişlerdi. Bunların yanında hukuksal yollara da başvuran Mamaklılar açtıkları davaların 4’ünde iptal birinde ise yürütmeyi durdurma kararı aldılar. 5 mahkeme ise hala devam ediyor.

Mahkemeler, Ege Mahallesi’nde 2 adet, Yeni Bayındır ve Saimekadın’da yapılacak baz istasyonları için iptal kararı verirken Kutlu Mahallesi’nde yapılacak baz istasyonu için ise yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Mamak Halkı: Mahkeme kararları uygulansın

Mamaklılar bugün saat 12.00’de Mamak Kaymakamlığı önünde bir eylem yaparak alınan mahkeme kararlarının bir an önce uygulanmasını istediler. “Yaşam alanlarımızda baz istasyonu istemiyoruz, mahkeme kararları uygulansın” yazılı pankart açan Mamak halkı adına açıklamayı Samet Uslu yaptı. Uslu açıklamasında parklara baz istasyonu kurmanın hukuksuz ve yasadışı olduğunu söyleyerek, “parklara baz istasyonu çocuklar için patlamış lağımdan daha tehlikelidir; karşı durduk, birlik olduk, ses çıkardık ve kazandık” dedi. Baz istasyonu kuranlardan hesap sormaya geldiklerini belirten Uslu, yapılan baz istasyonlarının derhal kaldırılmasını istedi.

Uslu’nun ardından söz alan Mamak Belediyesi Meclis Üyesi Yusuf Sağlık, Belediye’nin çeşitli oyunlarla herkesi kandırdığını ve parkları baz istasyonu kurması için şirketlere peşkeş çektiğini belirterek halkın bu numaraları yemeyerek her alanda kazanımlar elde ettiğini söyledi. Ege Mahallesi Muhtarı Ali Kahraman’da söz alarak, mahallelerinde 2 adet baz istasyonu hakkında iptal kararı aldıklarını belirterek mücadelelerini sürdüreceklerini söyledi.

Mamak Kaymakamlığı önünde yapılan eylem sonunda Kaymakam ile görüşme talep edildi fakat Kaymakam’ın izinde olması nedeniyle önümüzdeki hafta için randevu alındı.