Mamak halkı zaferini durakta kutladı: ‘Kazanımımız Ali İsmail içindir’

Cu, 11/07/2014 - 14:41
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Ulaşım hakkı mücadelesiyle Gökçek’e diz çöktüren Mamak halkı, kazanımını yine durakta kutladı. AKP ve Gökçek’e karşı hak mücadeleleri çizgisinin altını çizen Halkevleri üyeleri, zaferlerini Ali İsmail Korkmaz’a adadı

 

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in bir otobüsün tahrip edildiği iddiasıyla yasal yolları çiğneyerek hayata geçirdiği güzergah değişikliği uygulaması Halkevleri Ulaşım Hakkı Meclisi’nin öncülüğünde Mamak halkının mücadelesiyle sona erdi. Ulaşım ve güzergah hakkı için üç hafta boyunca Mamak’taki duraklardan güzergah değişim noktasına, Kızılay’daki Ege Mahallesi durağından Mamak İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne mücadeleyi büyüten Mamaklılar, sözünü tutarak Gökçek’e diz çöktürdü.

Melih Gökçek’e ve polislerine karşı elde ettikleri kazanım için bir kez daha Ege Mahallesi duraklarında bir araya gelen Mamaklılar, zaferlerini ölüm yıldönümü olan Ali İsmail Korkmaz’a adadı.

‘Nerede bir yağma ve hukuksuzluk varsa oradayız’

Halkevleri Yaz Okulları Şenliği’nin sona ermesinden sonra Ege Mahallesi duraklarına geçen Halkevleri üyeleri burada bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Duraktaki Mamak halkının da katıldığı açıklamada ilk sözü alan Halkevleri Ulaşım Hakkı Meclisi temsilcisi Hamza Doruk Yıldırım aldı.

31 gün süren ulaşım hakkı mücadelesinde dava açmak, şikayetçi olmak ve tutanak tutmak gibi yollar denediklerini ancak Gökçek’in fiili, meşru, militan hak mücadelesinden anladığını bildiklerini söyledi. Geçmiş dönemde Dikmen Vadisi halkının barınma hakkı, Mamak halkının su ve ulaşım hakkı mücadelelerini hatırlatan Yıldırım, “Gökçek zannetmesin ki bu iş bitti. Yağma yok. Nerede bir hak gaspı, nerede bir hukuksuzluk, nerede bir yolsuzluk hırsızlık var, biz orada olacağız” dedi.

 

Yıldırım, kazanımın olduğu günün Ali İsmail Korkmaz’ın ölüm yıldönümü olduğunu da belirtti ve “Bugünkü kazanımımız Ali İsmail için oluyor” dedi.

Kazanan halkın hak mücadelesi

Halkevleri Genel Başkan Yardımcısı Samut Karabulut ise halkın hakları mücadelesine değindi. Halkın eğitim, sağlık, barınma, ulaşım gibi en temel haklarının pazarlık ve lütuf konusu yapılamayacağını söyleyen Karabulut, “Bizim burada yaptığımız şey halkın haklarını dile getirmekti ama asıl direnen Mamak halkının kendisi oldu. Polis günlerce halka zulmetti, gaz sıktı, copladı, hırsızın yanında saf tuttu” dedi. Karabulut, AKP’nin ve Gökçek’in teşhirden değil halkın mücadeleyle hırsızlıklarını engellediğinde korkuya kapıldığının da altını çizdi.

 ‘Hukuksuzluğu sürdüremediler, diz çöktüler’

Mamak Belediye Meclis üyesi Yusuf Sağlık ise konuşmasında Melih Gökçek’in uygulamasının hukuksuzluğuna değindi. 10 Haziran’da başlayan hak gaspıyla ilgili 26 Haziran’da karar alındığına dikkat çeken Sağlık, bu kararın da dava sürecine gitmemesi için halktan gizlendiğini dile getirdi. Sağlık, “Gökçek halkın önünde diz çökmüştür. Haziran’da diz çöktükleri gibi diz çöktüler” dedi ve Mamak halkına teşekkür etti.

Açıklamanın ardından Mamaklı gençler “Ali İsmail Korkmaz, Mamak halkı unutmaz” marşını söyledi ve sloganlarla Ali İsmail’i andı.

Bir kutlama da Tuzluçayır’da

Mamak halkı, kazanımlarını Kızılay’ın ardından Tuzluçayır’da da kutlayacak. Halkevleri’nin çağrısıyla bu akşam saat 19.30′da Tuzluçayır Meydanı’nda bir araya gelinecek etkinlikte Gökhan Kılıç ve Emrah Metin sahne alacak