Mamak halkının ulaşım hakkı eylemine polis saldırısı

Cu, 04/07/2014 - 22:07
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Mamak halkı günlerdir olduğu gibi bugün de ulaşım hakkı için Ege Mahallesi Kızılay durağındaydı. Halkevleri Ulaşım Hakkı Meclisi, keyfi uygulamalarla otobüs güzergahının değiştirilmesine tepki olarak bugün de Mamak halkını otobüse kart basmadan binmeye davet etti. Hiçbir karar olmamasına rağmen otobüs güzergahının değiştirilmesi yüzünden mağdur olan Mamak halkı ‘Otobüsler normal güzergahından gidene kadar kart basmayacağız’ diyerek otobüse kart basmadan bindi.

Polisten Mamak halkına gazlı müdahale ve darp

Otobüs hala durakta iken Polis hiçbir uyarı yapmadan Mamak halkına sert bir şekilde müdahale etti. Birkaç Mamaklı yoğun gaz kullanımı nedeniyle fenalık geçirirken 6 kişi de gözaltına alındı. Gözaltına alınanları bırakmak istemeyen Mamak halkını polis darp etmeye devam etti. Zorla alandan çıkartılan gözaltı aracı Çankaya Karakolu’na götürüldü. Yüzüne yakın mesafeden gaz sıkılan ve durumu ciddi olan iki kişi için karakola ambulans getirildi ancak polis sağlık görevlilerinin araçtan inerek müdahalede bulunmasını engelledi.

Halkevcilerin gözaltına alınmasının ardından halk yol keserek tepki gösterdi. “Polis de saldırsa, gözaltına da alınsak ulaşım hakkımızdan vazgeçmeyeceğiz” diyen Mamak halkı otobüsün hareket etmesi için görevlilerle tartıştı.

Otobüs Şoförü: Yeter artık istifa edeceğim!

Tartışmalar sürerken vatandaşla polis arasında kalan otobüs şoförü ‘sorun çözülmezse istifa edeceğim’ diyerek otobüsten indi. Otobüsün içindeki insanlar otobüs şoförünün gitmesi kornaya basarak protesto etti.

Polisten ikinci saldırı

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin eylem nedeniyle durağa otobüs göndermeyi kesmesi ile bir saat kadar otobüs bekleyen Mamaklılar, bunun üzerine Ziya Gökalp Caddesi’nden geçen bir otobüsün önünü kesti. Otobüs isteyen halka polis ikinci defa saldırdı. Yoğun bir biçimde biber gazı sıkıldı, bazı Mamaklılar fenalık geçirdi.

Halkevleri Genel Başkan Yardımcısı Samut Karabulut: Bize diz çöktüremeyeceksiniz!

Yapılan ikinci saldırı öncesi polise “Siz neden buradasınız? Hangi kararı uyguluyorsunuz” diye soran Halkevleri Genel Başkanı Samut Karabulut: “Sizin elinizden halka zulüm etmekten başka bir şey gelmez mi? Bizler burada hakkımızı aradığımız için bize müdahale ediyorsunuz. Melih Gökçek’e oy veremediğimiz için, Alevi ve solcu olduğumuz için bize saldırıyorsunuz. Çünkü sizin gibi olalım istiyorsunuz. Bizim vicdanımız, onurumuz var. Ne yaparsanız yapın sizin istediğiniz gibi olmayacağız. Bize diz çöktüremeyeceksiniz” dedi.

Mamak Halkı: Mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz

Yapılan tartışmalar sonrasında Pazartesi iş çıkışı tekrar durakta buluşarak ulaşım hakları için mücadele etmeye devam edeceklerini belirten Mamak halkı otobüse tekrar binerek beklemeye devam etti. Yaklaşık 20 dakika sonra otobüs şoförünün gelmesi üzerine otobüs hareket etti.

Gözaltılara işkence ve küfür, sağlık görevlilerine engel, avukata yumruk

18.40′ta Çankaya Polis Karakolu’na getirilen 6 kişi bir saat boyunca gözaltı aracından indirilmedi. Gözaltındakilerin aktarımına göre polis bu zaman diliminde sürekli küfretti ve taciz etti.

Yüzüne yakın mesafeden gaz sıkılan ve durumu ciddi olan iki kişi için karakola ambulans getirildi ancak polis sağlık görevlilerinin araçtan inerek müdahalede bulunmasını engelledi.

Gözaltına alınan 6 kişi için karakola giden Av. Deniz Özbilgin ise yakalama tutanağı istediği gerekçesiyle polis tarafından yumruklandı.