Mamak’ta sahte Halkevi açılışı iptal edildi

Çar, 18/04/2012 - 16:40
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Gürsel Tekin tarafından CHP içinde bir hizip kurmak için tasarlanmış ve adı da Cumhuriyet Halkevi konmuş olan derneğin Tuzluçayır’da açılması protestolar üzerine iptal edildi.

Mamak’ta dört şubesi bulunan Halkevleri’nin üyeleri sabahtan itibaren toplanıp sloganlar atarak Halkevlerinin adının çalınmasına tepkilerini ifade ettiler. Çevreye Gürsel Tekin aleyhine pankartlar da asan Halkevciler halkı bilgilendirdiler. Gerçeği öğrenen halkta protestoya katıldı.

Halkevciler ‘Gürsel Tekin’in sahtecilik yaptığını Halkevi adının ayrıca yasal da olmadığını’ vurguladılar. ‘Gürsel Tekin’le görüşmelerinin sonucunda ismin değiştirilmesine rağmen Halkevi adının kullanmaya devam etmesinden’ dolayı Gürsel Tekin’in yasayı dolanmakla suçladılar.  

Açıklamalarda: “Gürsel Tekin yine yapacağını yaptı ve her tarafa sahte haberler yaydı. Gürsel Tekin tarafından beslenen birkaç internet sitesinde Halkevcilerin cam ve çerçeveleri kırıldığı yalanı haber yaptırıldı. Oysa hiçbir şeye herhangi bir zarar verilmedi. Bu siteler Halkevlerinin düzeltme taleplerine ise bu sefer başka bir yalanla karşılık verdiler” diyerek orada toplanmış kalabalığa “pencereler bakın bir kırık görüyor musunuz, işgal görüyor musunuz” diye sordular.

Mamak Halkevi’nin bir yöneticisi ise; ‘Gürsel Tekin’in derdi halka hizmet değil, Halkevlerinin prestijinin üzerine oturmaktır. Yoksa herhangi başka bir adla aynı çalışmaları yapabilirdi. Yaptığı açıklamalarda CHP Mamak İlçe yönetimin ve Ankara il örgütünün de sahte halkevi açılışına itiraz ettiklerini söyleyerek gerçeği kendi ağzından itiraf etmiştir. Çünkü CHP’de siyaset yapan aklı başında herkes Halkevi adıyla bir dernek açmanın ahlaki olmadığını bilir. Birilerinin CHP adını kullanarak seçimlere girmeye kalkması ne kadar saçma ise bu da aynı şeydir. Sadece ilçe ve il örgütü değil, Genel Başkanı’ndan birçok Merkez yöneticisine kadar herkes biliyor ki Gürsel Tekin halka hizmet için bu paravan Halkevlerini kurmuyor, aksine hizip toparlamak için çabalıyor. Bu nedenle bu projeye sahip çıkmıyor, kuşkuyla bakıyorlar. Başka bir yalan ise bu projeyle CHP’nin oylarının arttığıdır. Oysa Tuzluçayır’da olduğu gibi sadece sol potansiyelin güçlü olduğu yerlerde bu dernek açılıyor. Ve kötü birer AKP taklididirler. Oysak Halkevlerinin mücadelesine bakarak ne yapmaları gerektiğini kolayca anlayabilirler” dedi.

Halkevciler yaptıkları anonslarda “Gürsel Tekin yarattığı rezaletten dolayı Halkevlerinden özür dilemedikçe ve derneğinin tüzüğündeki ‘Cumhuriyet Halkevleri açar’ ibaresini değiştirmedikçe” sahte girişime itiraz etmeye devam edeceklerini belirttiler.

Derneğin kurucularının “derneği açmaktan vazgeçtiklerini” basına açıklamalarından sonra protesto eylemine son verildi.