Mamak'a yıkım saldırısı

Cu, 27/07/2012 - 17:28
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Mamak Eski Çöplük'te bulunan gecekonduları yıkmak isteyen Mamak Belediyesi'ne bağlı yıkım ekipleri, karşısında barınma hakkına sahip çıkan Mamaklıları buldu. Gün boyu süren çatışmaların ardından mahallede 15 ev ve iş yeri yıkılırken Mamak Barınma Hakkı Bürosu gerçekleşen bu hukuksuz yıkımlara karşı mücadelelerini büyüteceklerini açıkladı

 

 

Ankara'nın Mamak İlçesi'ndeki Ege Mahallesi'nin eski çöplük olarak bilinen bölgesinde halk, güne yıkım tehdidiyle uyandı. Sabahın erken saatlerinden itibaren yüzlerce çevik kuvvet polisini ve polis panzerini karşısında gören vatandaşlar, hızlı bir biçimde bir araya gelerek bölgenin iki girişine de kuvvetli barikatlar kurdu.

Halkın barikatlarını kurmasının kısa bir süre sonrasında Mamak Belediyesi'ne bağlı yıkım ekipleri de bölgeye geldi ve polisin arkasında beklemeye başladı.

Sendika.Org'a konuşan mahalle sakinleri, bu alanda sadece 15 gecekondu bulunduğunu, ancak bu 15 gecekonduyu yıktırmaları halinde sıranın diğer gecekondulara geleceğini belirtti.

Polis saldırdı, evler yıkıldı
Saat 09.45 itibariyle polis iki koldan halka saldırdı. Çok sayıda biber gazının kullanıldığı saldırıya halk taşlarla karşılık verdi. Mamak halkı ile çevik kuvvet polisleri arasında ara sokaklarda süren çatışma Mamak'ın ana caddelerinden olan Nato Yolu'na da sıçradı. Çatışmalar ara sokaklarda sabah 09.00’dan 16.00’ya kadar sürdü.

Uzun süre devam eden çatışmanın ardından polis ve yıkım ekipleri, yıkılmak istenen gecekonduların olduğu bölgeye girebildi. Abluka altına alınan ve insansızlaştırılan bölgede yıkım ekiplerinin, 15'e yakın evi ve dükkanı yıkacağı belirterek tüm direnişe rağmen evlerin yıkım işlemini gerçekleştirdi. Mahallede bulunan dükkanları ve evleri boşaltan yıkım ekipleri yıkımları tamamladı.

Yıkım tebligatı olmadan yıkım
Mahalleliler, belediyeden kendilerine kentsel dönüşüm projesi ile ilgili tebligat geldiğini, ancak yıkım ile ilgili hiçbir tebligat yapılmadığını belirterek yaşanan hukuksuzluğu aktardı. Mahalleliler, AKP'nin kentsel dönüşüm politikasının hukuku da çiğnediğinin en somut örneğini yaşadıklarını ifade etti.

'Hakkımızı yedirtmeyiz'
Enkazlar nedeniyle deprem bölgesi haline dönen alanda oturanlar Mamak Belediyesi'ne tepki gösterdi. Ramazan ayında yaşanan bu saldırının hiçbir insani değere sığmadığını söyleyen mahalleliler, mücadelelerinin devam edeceğini ve haklarını yedirtmeyeceklerini söylediler.

Evler boş dediler kamyonlarca eşya çıkarttılar
Yol yapımı için boş evleri çıkartacağız diyen yıkım ekipleri evlerde yaşayanlara da saldırdı. Mamak Belediyesi’nde Park ve Bahçeler bölümünde çalışan işçiler evlerde yaşayan insanların eşyalarını zorla çıkarttı. Boş evleri yıkacağız diyen belediye evlerden kamyonlarca eşya çıkarttı.

Halkı otele yerleştireceklermiş
Yıkımlar esnasında Halkevleri Genel Başkan Yardımcısı Samut Karabulut, CHP Milletvekilleri İlhan Cihaner ve Levent Gök de halka destek olmak için bölgede bulundular. Cihaner, bir belediye yetkilisiyle görüşürken belediye yetkilisinden kimseyi mağdur etmeyeceklerini yıkılan evlerde kalanları otele yerleştireceklerini söyledi. Bu duruma sinirlenen Cihaner “Siz bizle dalga mı geçiyorsunuz” diyerek görevliye çıkıştı.

Bir kişi gözaltına alındı
Çatışmalar sırasında Sinan Sakince isimli bir genç gözaltına alındı. Karakola götürülen Sakince’ye polis savcılık kararı olmadan çatışmalarda yer alan kişileri teşhis ettirmeye çalıştı.

Mücadeleyi büyütecekler
Barınma Hakkı Meclisi'nin örgütlediği direnişin ardından açıklama yapan Mamak Barınma Hakkı Bürosu Temsilcisi Candaş Türkyılmaz, gerçekleşecen yıkımların hukuksuz olduğunu ifade etti. Evlerin yıkılarak barınma hakkı mücadelesinin bitirilemeyeceğini belirten Türkyılmaz konuyla ilgili hukuki ve fiili mücadelelerini artıracaklarını söyledi.