Mamaklı Halkevci Kadınlar “Artık yeter biz varız" dedi

Pt, 03/03/2014 - 17:24
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

8 Mart Dünya Kadınlar Gününe beş gün kala Mamaklı Halkevci Kadınlar “Artık Yeter Sokaktayız İsyandayız Biz Varız”  kadın buluşmasında bir araya geldi.

500 kadının katıldığı kadın şenliği 2 Mart Pazar günü saat 14.00’da Açıkalın Düğün Salonunda gerçekleşti. Şenlik Haziran direnişinde yaşamını yitirenler için saygı duruşunda ile başlad. Ardından Haziran direnişinden günümüze kadar gerçekleşen kadın fotoğrafları ve videolarından oluşan sinevizyon gösterimi izlendi.

Mamak’taki 3 Mahalledeki kadın muhtarların selamlandığı şenlikte Şahintepe Halkevi Muhtar Adayı Sultan Çıracı konuşma yaptı. Konuşmasında; “ 11 yıldır iktidarı boyunca kadın düşmanlığının artmasına neden olan AKP’den hesap sormak için, Gezi direnişinden aldığım güçle muhtar adayı oldum. Kadınların sesine ses, sözüne söz olmak için, kadın dayanışmasını büyütmek ve yerel yönetimlerde söz yetki karar mekanizmalarını hayata geçirmek için mücadele edeceğini “vurguladı.

Ardından Halkevci Kadınlar adına Gülşah Öztürk kısa bir konuşma yaptı. Konuşmasında; “ 8 Mart’ın bu yıl her zamankinden daha önemli olduğunu, mahallelerinde parklarına, yollarına, haklarına sahip çıkanların hiç olmadığı kadar sokakta olmaları gerektiğini” söyledi. Öztürk; “ bugün burada hep bir ağızdan söz verelim 8 Mart’ta en gür sesimizle saat: 13.00’da Kurtuluş Parkı'nda buluşalım ve kadın düşmanlarına artık yeter diyelim” dedi.

Sıla Cansu’nun okuduğu kadın şiirinin ardından Zeynep Karababa sahne aldı ve türküler hep bir ağızdan söylendi.

Ardından Zülfü Kadın Yaşam Korosu şarkıları ile sahne aldı.  Mamak Halkevi Kadın Tiyatrosunun hazırladıkları “artık yeter” adlı tiyatro gösteriminden sonra Ezgi Saykan türküleri ve halayları ile kadınları coşturdu. Etkinliğin son kısmında ise Grup Yaren Anadolu sahne aldı. Kadın şenliğinde “yaşasın kadın dayanışması, kadın yaşam dayanışma, artık yeter kadınlar isyanda” sloganları bolca atıldı.

Mamak kadın buluşması Tuzluçayır’da bugün açılan Ankara Bağımsız Sol Aday Özcan Kaya Güvenç’in seçim bürosu duyurusu ile sona erdi ve katılım gösteren kadınlar 8 Mart Cumartesi sokakta buluşmak ve özgürleşmek için sözleştiler.