Mamak'ta baz karşıtı mücadele geri adım attırdı

Pa, 10/02/2013 - 16:47
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Mamak halkının baz istasyonlarına karşı verdiği mücadele sonucunda BTK geri adım attı. Bir mahallede baz istasyonunun kaldırılması yönündeki karar, diğer parklar için emsal niteliğinde

Mamak Belediyesi’nin ilçedeki parkları baz istasyonları kurulması için bir telefon operatörüne kiralamasına ve 51 parkta baz istasyonu kurulmasına karşı mahallelilerin yürüttüğü fiili ve hukuki mücadele bir sonuç daha verdi. Baz istasyonlarına karşı açılan davalar devam ederken, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) itiraz dilekçeleri yazan mahalleliler, kuruma geri adım attırdı. Daha önceki itiraz dilekçelerinde baz istasyonlarının sağlığa tehdit oluşturmadığını iddia eden kurum, ilk defa bir parktaki baz istasyonunun kaldırılmasına karar verdi.

Akyurt Mahallesi Şehit Halil Koçak Parkı’ndaki baz istasyonunun faaliyetinin durdurulması yönünde karar alan kurum, idari mahkemelerin, “baz istasyonlarının telafisi mümkün olmayan zararlar doğuracağı” gerekçesine de atıf yaptı.

Karar emsal niteliğinde

Karara ilişkin olarak Cumhuriyet gazetesine konuşan Mamak Belediye Meclis üyesi Yusuf Sağlık, BTK’nin bu kararının ilçedeki diğer 51 park için örnek olması gerektiğini belirtti. Halkın mücadelesi ve duyarlılığı ile baz istasyonlarının kaldırıldığını ifade eden Sağlık, hastanelerde, okullarda ve çocuk parklarındaki baz istasyonlarının kaldırılması için mücadele etmeye devam edeceklerini dile getirdi.

Mamak halkı istasyonları kendi sökmüştü

Mamak’ta birçok mahallede halk baz istasyonlarına karşı bir araya gelmiş ve istasyonların kurulum çalışmalarını engellemişti. Mamaklılar, birçok baz istasyonu ile ilgili idare mahkemelerinden yürütmenin durdurulması ve iptal kararları da almışlardı