Mamak'ta Sağlık Hakkı Meclis'i kuruluyor

Sa, 14/02/2012 - 13:37
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

AKP nin sağlık alanında yarattığı yıkıma karşı sağlık çalışanları, Halkevleri, köy dernekleri, muhtarlar Mamak’ta sağlık Hakkı meclisi kurmak için harekete geçti. Kurumlar gezildi, toplantılar alındı ve ev ev, mahalle mahalle gezilerek meclis kurma çalışmaları hızlandırılması kararı alındı.

 

Bu karar doğrultusunda Mamak bölgesinde bulunan Halkevi Şubeleri'nin Genel Kurulları'nda AKP’nin sağlıkta yarattığı yıkım ve bunun karşısında neler yapılabileceği konuşuldu. Süreci sağlık çalışanları anlattı. Ardından Şirintepe Halkevi’nde, Dostlar Halk Kütüphanesi'nde sağlık söyleşileri yapıldı. Söyleşilerde Sağlık Hakkı Meclisi'ni kurmak için ev toplantıları, kahve toplantıları, köy dernekleri toplantılarıyla bölgede yaşayan herkese ulaşma kararı alındı.

 

Bu karar doğrultusunda Mamak bölgesindeki muhtarlar, köy dernekleri sağlık çalışanlarıyla ziyaret edildi. Ziyaretler sonucunda sağlık alanında yaşanan sorunların ve mücadele programının yapılacağı toplantıya kurum temsilcileri davet edildi. 

 

Meclisin tohumları atıldı 
11 Şubat Cumartesi günü Tuzluçayır'daki Sivas Eğricek Köy Derneği Salonu'nda yapılan toplantıda sağlık alanındaki son gelişmeler ve Genel Sağlık Sigortası ile ceptem ödemelerle getirilen mağduriyetler hakkında bilgi paylaşımı yapıldı. 

Mamak Sağlık Hakkı Meclisi kurulması yönünde ortak bir iradenin açığa çıktı toplantı ile 10 kişilik bir ekip kuruldu. Yine bu toplantıda ev ev, sokak sokak, mahalle mahalle bilgilendirici toplantıların yapılması ve Mamak halkının sağlık alanındaki taleplerini ortaklaştırma çalışmaları yürütülmesi kararları alındı. 

Mamak Sağlık Hakkı Meclisi, kuruluşunu 4 Mart'ta yapacağını açıkladı.