“Maraş’ta Alevi katliamına hayır ” diyen Mamaklılara polis saldırısı

Pt, 11/04/2016 - 12:06
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Mamaklılar “Maraş’ta Alevi Katliamı’na izin vermeyeceğiz” dedi. Polis yine hukuksuz biçimde eylemi engellemeye çalıştı. Eylem yapmakta geri adım atmayan Mamaklılara gaz bombalarıyla saldırdı, çok sayıda gözaltı yaptı.

Maraş’ta, Alevilerin yoğun olarak yaşadığı Sivricehöyük’te yapılması planlanan ve cihatçı çeteleri barındıracağı için bölge halkı tarafından günlerdir protesto edilen mülteci kampı için Ankara’da da harekete geçildi.

“Maraş’ta Alevi katliamına izin vermeyeceğiz” diyerek Tekmezar Parkı’nda bir araya gelen Mamaklılar Tuzluçayır Meydanı’na yürümek istedi ancak kitlenin önü Natoyolu Caddesi’nde polis tarafından kesildi.

Yürüyüşün izinsiz olduğunu ileri süren polis, kısa bir süre sonra gaz bombalarıyla saldırıya geçti. Yoğun gaz bombası atılması sonucu Natoyolu Caddesi ve Tekmezar Parkı gaz bulutu altında kaldı. Polis saldırısında aralarında Seyri Sokak muhabirinin de olduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Mamak Halkı saldırı sonrası tekrar saat 17.00’da Tuzluçayır Meydanı’nda toplandı.

Tuzluçayır Meydanı’nda alkışlarla polis saldırısı protesto edildikten sonra basın açıklaması okundu. Alevi dernekleri adına açıklama yapan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Mamak Şube Başkanı Mustafa Demirtaş, AKP’nin Türkiye’de etnik ve mezhep endeksli savaş çıkartmaya çalıştığını belirterek, “Barışı istemek AKP iktidarında suç oldu. Bu uygulamalar parlamenter faşizmdir. Güneydoğu’da halkın güvenliğini sağlama adı altında devlet terörü yaşanıyor. Tankla topla evler bombalanıyor. Sivil halk ölüyor savaş kuralları ihlal ediliyor. Bu gidişata faşizme dur demenin yolu birlikte mücadeleden geçiyor” dedi.

Basın açıklamasının ardından halk Feyzullah Çınar Parkı’na geçerek eylem değerlendirmesi yaptı.