Maraş’ta barikatlar aşıldı, Dikmen ve Mamak’ta faşizme karşı sokaklar aydınlatıldı

Pa, 21/12/2014 - 01:00
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Maraş Katliamı’nın yıldönümünde Maraş kent girişinde barikat kuran polis ve jandarma Maraş’a girişleri engellemeye çalıştı. Yurttaşların ve milletvekillerinin ısrarı sonucunda barikat açılmak zorunda kaldı. Yurttaşlar Maraş’ta anma gerçekleştirdi.

Dikmen ve Mamak halkı ise 36’ncı yıldönümünde Maraş katliamını protesto etti. Maraş Katliamı, mahallelerde yapılan yürüyüş ve etkinliklerle lanetlendi.

Maraş

Alevi örgütlerinin çağrısıyla Maraş Katliamı’nı protesto etmek ve yaşamını yitirenleri anmak için kent merkezine gelmek isteyenler, jandarma ve polisler tarafından engellenirken, Erenler Kültür ve Dayanışma Derneği önünde bir araya gelenlere ise kimlik kontrolü yapıldı.

Aralarında Alevi Bektaşi Federasyonu, Pir Sultan Abdal Derneği, Avrupa Alevi Federasyonu gibi dernek ve kurumların olduğu Alevi örgütlerinin çağrısıyla 19-26 Aralık 1978 Maraş Katliamı’nı protesto etmek ve katliamda yaşamını yitirenleri anmak amacıyla Maraş’a gelmek isteyenler, polisler tarafından kent girişinde kurulan barikatla engellendi. Valiliğin “Yasak” kararının ardından halkın toplanacağı Erenler Kültür ve Dayanışma Derneği önünde bir araya gelenlere ise kimlik kontrolü yapıldı.

Sabah erken saatlerde kente gelen milletvekilli, kurum temsilcileri ile yurttaşların, kente girişlerine izin verilmezken, ilçelerden gelen yurttaşlar da polisler tarafından engellendi. Öte yandan yurttaşların önünde toplanmaya başladığı Erenler Kültür ve Dayanışma Derneği’nin elektriğinin kesilmesi ise dikkat çekti.

Yüzlerce polisin TOMA ve zırhlı araçlarla barikat kurduğu kent girişinde aralarında HDP İstanbul Milletvekilli Sebahat Tuncel ve kurum temsilcilerinin de bulunduğu yurttaşlar barikatı aştı.

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat, CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, HDP İstanbul Milletvekili Sabahat Tuncel ve alevi derneklerinin başkanlarının da aralarında bulunduğu kalabalıkyurttaşlar, araçlarla geldikleri cemevi önünde Maraş’ta katledilenler için saygı duruşunda bulundu.

Yurttaşlar Narlı’da yapılan anma etkinliğinden yapılan konuşmaların ardından alevi dedesi gülbenk okudu ve kalabalık cemevinde yemek yedi.

Mamak

Maraş Katliamı’nın 36’ncı yıldönümünde Mamak halkı, Tekmezar Parkı’nda bir araya gelerek Haziran Direnişi ve sonrasında Cami-Cemevi protestolarında direniş merkezi haline gelen Tuzluçayır Meydanı’na yürüdü. Meşalelerle yapılan yürüyüşün ardından Tuzluçayır Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamada gericiliğe ve mezhepçi faşizme karşı mücadele vurguları yapıldı.

Açıklamanın ardından Mamak halkı Cemevi’ne geçerek burada bir söyleşi gerçekleştirdi. Söyleşi, devrim ve demokrasi şehitleri için saygı duruşu ile başlatıldı. Söyleşide Maraş Katliamı tanıklarından Durdu Gevher ve Ayşe Yılmaz yaşadıklarını anlattı. Maraş Katliamı’nın üzerinden ne kadar yıl geçerse geçsin unutulmayacağının belirtildiği söyleşi konuşmaların ardından sonlandırıldı.

Dikmen
Dikmen’de de Dikmen ve İlker Halkevleri, PSAKD, KP ve Aka-Der’in çağrısıyla Maraş Katliamı’na ve katilleri aklayan AKP’ye karşı bir yürüyüş gerçekleştirildi. Mahsuni Şerif Parkı’ndan Dikmen Ziraat Kavşağı’na yapılan yürüyüşte dün Maraş’ta vuranların bugün AKP’yi kuranlar olduğu, Alevilere yönelik katliamlara imza atanların AKP tarafından aklandığına yönelik konuşmalar yapıldı.

Ziraat Kavşağı’na gelinmesinin ardından ise ortak basın açıklaması okundu. Açıklamada katliamlarla hesaplaşmanın yolunun gericiliğe ve mezhepçi faşizme karşı mücadeleyi yükseltmekten geçtiğinin altı çizildi. Açıklamanın ardından eylem son buldu.