Mersin Halkevi örgüt üyeliği suçlamalarına karşı basın toplantısı düzenledi

Sa, 24/03/2015 - 19:18
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Mersin Halkevi Yönetim Kurulu Üyeleri 4'ü Halkevi üyesi toplamda 30 kişiye "terör örgütüne" yardım etme suçlamalarını kınamak üzere basın toplantısı gerçekleştirdi.
Mersin Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından Gezi eylemlerine katılan ve yoksul mahallelerde öğrencilere gönüllü öğretmenlik yaparak destek faaliyetleri yürüten 4 Halkevi üyesine "terör örgütü"ne yardım etme suçlamasında bulunuldu.
30 kişinin ifadesini alan polis, “Terör örgütü Türkiye Halk Kurtuluş Partisi-Cephe (THKP-C) ve Devrimci-Yol güdümünde faaliyet gösteren bir yapılanma olan Halkevleri bünyesinde faaliyet yürüttüğünüz ve bu doğrultuda çalışmalarda bulunduğunuz anlaşılmaktadır. Sizin bu yapılanma içerisindeki konumunuz nedir?” gibi sorular yöneltti. 
Yapılan basın toplantısında konuyla ilgili açıklama yapan Mersin Halkevi Şube Başkanı Şamil Işıkcevahir “ Halkevleri 83 yıldır var. Bu örgütlenmeye ‘terör örgütü’ diyemezsiniz. Dev-Yol onurlu bir tarihtir, onu yok saymak kimsenin haddi değildir. Ama bu gün bu örgütün olmadığını siz de bizler gibi biliyorsunuz. AKP ve onun uzantıları, illegal çalışmadan size fayda yok. Bu halkın kapısını, bacasını dinlemek size bir şey kazandırmaz. Her gün halkın nefretini kazanacaksınız. Bu nefret ise sizin sonunuzu getirecek. Bunu artık anlayın” dedi. İnsanların günlük sohbetlerinden örgüt çıkartılamayacağını belirten Işıkcevahir “Uydurdukları örgüt üyeliklerinden yargılamak istiyorlar. Yalan ve talan üzerine inşa edilen iktidar, polisi kullanarak onlara raporlar hazırlatıyorlar. Telefon dinlemeleri yapıyorlar. Günlük yaşamda yaptığımız söyleşileri suç delili olarak sunmaya çalışıyorlar. Ahlaki olmayan bu dinlemeler sonlanmalıdır. Biz Halkevleri olarak, AKP’nin hilelerine, hırsızlıklarına boyun eğmeyeceğiz. AKP’nin karanlık ve faşist yüzünü görüyor ve üzerine yürüyoruz”  diyerek 12 Nisan Halkevleri'nin Ankara'da düzenleyeceği mitinge çağrı yaparak toplantıyı sonlandırdı.