Mersin halkı yolsuzluklara karşı sokakta

Pt, 03/03/2014 - 10:44
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Mersin halkı 1 Mart Cumartesi yolsuzluklara karşı “Hükümet İstifa” çağrısı ile Forum önünde toplandı. Eylem öncesi şehir merkezine stant açan Halkevciler Tayyip Erdoğan ile Bilal Erdoğan arasında geçen telefon konuşmasını hoparlörle Mersin halkına duyurarak herkesi hırsızlıkları protesto etmek için saat 19.00’da Forum önünde buluşmaya davet etti. Bu çağrı Mersinliler tarafından ilgiyle karşılandı.

Yaklaşık bin kişinin bir araya geldiği eylemde AKP Yenişehir İlçe Binası önüne yürümek üzere harekete geçildi ve cadde uzun bir süre trafiğe kapatıldı. Binaya yaklaşık 100 metre kala polis barikat kurdu ancak kitlenin basın metnini AKP’ye hitaben, bina hedef alınarak okunması konusundaki kararlılığı sonucu barikat geri çekilerek AKP binası önünde basın metni okundu. Gerginlik sonrası grup adına basın metnini okuyan Kemal Göksoy, yolsuzluk ve rüşvetin kabul edilemez olduğunu belirterek, hükümeti istifaya çağırdı. Ardından AKP binası yumurta yağmuruna tutuldu ve taşlandı. Yürüyüşe devam eden Mersinliler yolda gördükleri AKP billbordları üzerine sprey boyalarla ‘Hırsız AKP’ yazdılar.

AKP Yenişehir İlçe binasının ardından bu sefer de AKP Yenişehir Adayı Gönül Dilmenli’nin seçim ofisi önüne gelen Mersin halkı burada da polis barikatıyla karşılaştı. Kendilerinden dağılmalarını isteyen polise “Eylemi nerede nasıl sonlanacağına bizler karar veririz, sizler buna müdahale edemezsiniz” diyerek sert tepkiler gösterildi.

Yürüyüşün devamında bazı eylemcilerin afişlerini TOMA üzerine koyması renkli görüntüler oluşturdu. Eylemcilerle polis arasında sık sık gerginliklerin yaşandığı eyleme ‘Hükümet istifa edene kadar sokakları boş bırakmayacağız’ çağrısı yapılarak Mersin Forum karşısında son verildi.