Mersin Kadın Platformu: "Bir kişi daha eksilmeyeceğiz!"

Ct, 20/06/2015 - 17:46
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Mersin Kadın Platformu Muğla’da tecavüze uğrayıp vahşice katledilerek öldürülen Cansu Kaya için basın açıklaması gerçekleştirdi.
Mersin Kadın Platformu'nun çağrısıyla biraraya gelen kadınlar Barış Meydanı'na yürüdüler. "Kadın Cinayetleri Politiktir, Öz Savunma Meşrudur" yazılı pankart taşıyan kadınlar "Erkek Adalet Değil Gerçek Adalet", "Yaşasın Kadın Dayanışması" sloganlarını attılar.
Kadınlar adına basın açıklamasını okuyan Özlem Uslu şunlara değindi: "2015 yılında 170 günde 144 kadın öldürüldü. Her seferinde hepimiz. Birimiz katledilince her birimiz aslında. Ve daha kaçımız? Her gün kadın cinayetleri haberleriyle uyanıyoruz. Bu kardeşlerimiz kocası, sevgilisi, eski kocası, yani en yakınındaki erkekler tarafından öldürülüyor."

Pek çok davada kadınlar tahrik ettiği, rızasının olması gibi gerekçelerle katillerin aklandıklarını belirten Uslu sözlerine şöyle devam etti: "Hükümetin ve onun polisinin kadın katliamlarına çanak tutması ve tamamen araçsızlaştırılarak çembere alınan kadınların tek yolu öz savunmadır. AKP bu cinayetlerin bizzat azmettiricisi, AKP’nin yargısı da bu katillerin aklayıcısıdır. Bu devran böyle gitmez. Erkek adalet sürdüğü müddetçe öz savunma meşrudur! Bizler Cansu Kaya’ nın, Özgecan’ ın ve katledilen bütün kadınların katillerinden hesap soracağız! Bir kişi daha eksilmeyeceğiz."

Muğla Üniversitesi 1. sınıf Tarih öğrencisi ve aynı zamanda Kadın Kolektifleri üyesi 20 yaşındaki Feride D. isimli kadının kimliği belirsiz kişilerce kaçırılmasına da degınen Uslu: " Muğla'da kaçırılan Üniversiteli Kadın Kolektifi üyesi arkadaşımız dün akşam saatlerinde evine giderken, kendisine uzun süredir taciz ettiği bilinen bir saldırgan erkek ve onun iki arkadaşı tarafından sokak ortasında kaçırıldı. Olay üzerine polise giden arkadaşımıza ise ne bilgi verildi ne de yardım edildi. Saldırganın kimliği bilinmesine rağmen polis bir kez daha kadını değil kadın düşmanlığını korudu. Erkek sevgisi öldürüyor, erkek adaleti öldürüyor. Sevginiz de adaletiniz de yerin dibine batsın! Yaşananların sorumlularından hesap soracağız" dedi.
Ardından katillerin en ağır cezayı almaları için davaların takipçisi olacaklarını bildiren kadınlar bir Özgecan ve Cansu vakasının daha yaşanmaması için Feride'nin de biran önce bulunması gerektiğini açıkladılar. Basın açıklamasını tamamlayan kadınlar eylemlerini sonlandırdılar.