Mersin NKP, Fukişima nükleer felaketinden ölenleri andı

Pa, 11/03/2012 - 10:06
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Mersin Nükleer Karşıtı Platform (NKP) Japonya da yaşanan fukişima nükleer felaketinin 1. yıl dönümünde felaketten etkiyenleri andı.. Dün (10 Mart) saat 13.00’da Ulu cami önünde yaklaşık 500 kişi toplandı. Açıklama yerinden nükleere hayır yazan 20 tane kaplumbağa araç korna çalarak geçti. NKP adına bir basın açıklaması okundu. Açıklamayı NKP Dönem Sözcüsü Sabahat Aslan okudu. Aslan, Japonya da 11 Mart 2011 tarihinde depremin meydana geldiğini ve deprem sonrasında Fukişima nükleer santral kazasının yaşandığını bu kazanın nükleer felakete döndüğünü belirtti. Felaketin boyutlarının Çernobil Nükleer santral felaketine eş değer olduğunu ifade eden Aslan Fukişima nükleer santral kazası sonrasında Japonya topraklarının yüzde 10’unun radyasyonla kirlendiğini ve bu topraklarda binlerce yıl tarım yapılamayacağını, bölgede yaşayan 300 bin insanın tahliye edildiğini, radyasyona maruz kalan insanların yüzde 70’in kansere yakalanacağını belirtti. Mersin'de de kurulmaya çalışılan nükleer santrale değinen Aslan deprem kuşağında olan ülkemizde nükleer santrallerin kurulamayacağını, güvensiz kaza riskleri çok yüksek ve pahalı olan nükleer santrallerin ülkenin enerji sorununu çözmeyeceğini ve Ülkemizi Nükleer Santrallere mahkûm etmeyeceğiz dedi. Aslan son olarak Fukişima Nükleer felaketinde ölenleri saygıyla anıyoruz diyerek açıklamayı sonlandırdı.

Fukişima felaketinde ölenlerin anısına denize çiçekler atıldı.

Aslanın ardından KESK Tarım-Orkam Sen Genel Başkanı Metin Vuranok konuşma gerçekleştirdi. Vuranok sözlerine felaketten etkilenen ve yaşamını yitirenleri saygıyla anarak başladı. Da ha sonra Vuranok Nükleer Santrallere karşı Akdeniz de ses çıkartan tüm dostların yanında olduklarını ifade etti. Çocuklarımızı radyasyon altında ölüme terk etmeyeceklerini söyleyen Vuranok Nükleer kurmak isteyenlere seslenerek Hopa dan Akdeniz’e Derelerine sahip çıkanlarla Nükleere karşı çıkanları ortak mücadelede buluşturacaklarını kaydetti.

Polis engellemeye çalıştı Platform yürüdü.

Konuşmanın ardından NKP üyeleri ve Demokratik kitle örgütleri Ulucami önünden Balıkçılar Barınağına yürüyüş gerçekleştirdi. Cumhuriyet Alanından geçmek isteyen kitlenin önünü Polisler kesip alandan geçirmemeye çalıştı. Kitle polislerin engellemesine rağmen Cumhuriyet Meydanından yürüdü. Buradan Balıkçılar Barınağına gelindi. Barınak önünde Fukişima da ölenlerin anısına 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Saygı duruşunun ardından denize çiçekler atıldı. Eylem çiçeklerin ardından sloganlarla son buldu.