Mersin NKP'den ÇED protestosu

Cu, 07/12/2012 - 12:55
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Mersin Nükleer Karşıtı Platform (NKP) Nükleer Santral ÇED sürecinin hukuksuz olarak yapılmasını AKP İlçe binası önünde protesto etti

 6 Aralık Perşembe günü saat 12.30’da AKP’ Akdeniz İlçe binası önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamayı NKP sözcüsü Sabahat Aslan okudu. Aslan Nükleer Santral ÇED sürecinin hukuksuz bir şekilde ilerlediğini belirterek şunları kaydetti “Raporun ülke gerçeğinden uzak ve ciddiyetsiz olduğu görülmektedir. ÇED sürecinde Akkuyu Nükleer Santralinin tarıma ve turizme verdiği zarar hiç çalışılmamıştır. Santralin soğutma suyu denizden sağlanacağı yazılmış fakat deşarj suyunun deniz eko sistemine, Akdeniz’in ikliminin sıcaklığı nedeniyle günlük kullanılacak suyun buharlaşmasının sonuçlarının vereceği zararlar belirtilmemiştir” dedi.

Nükleer Santrale tamamen karşı olduklarını ifade eden Aslan, Nükleer Santralin vereceği zararların geri dönülemez olduğunu ve çocuklarımız doğamız ve ülkemiz için bu nükleer santrale seyirci kalmayacaklarını belirtti. Ayrıca Aslan uzun zamandır topladıkları imzaları Çevre ve Şehircilik Bakanlığına önümüzdeki hafta içerisinde sunacaklarını ifade etti. Açıklama “nükleer santral istemiyoruz, nükleer santral ölüm getirir sloganları” ile son buldu.