Eğitim Hakkı Anasayfa

Mersin'de 4+4+4 eylemi

Cu, 16/03/2012 - 11:09
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Mersin de 4+4+4 yeni eğitim sistemi tasarısına karşı Eğitim-Sen üyesi öğretmenler sevk alarak iş bıraktılar.  Mersin Emek ve Demokrasi Platformu, KESK Şubeler Platformu ve Eğitim Sen üyesi yüzlerce kişinin katıldığı bir eylem düzenlendi.

KESK Şubeler binası önünde dün(15 Mart) saat 12.00’da bir araya gelen eğitim emekçileri ve Emek Demokrasi Güçleri, Sivas katliamı zaman aşımına da tepki göstererek buradan Taş Bina (MBB) önüne yürümek istedi. Onlarca çevik kuvvet ve sivil polisler yine sokak girişine barikat kurarak yürüyüşü engellemeye çalıştı. Yoğun tartışmalar sonunda sokağı açmak zorunda kaldı. Taş Bina önüne yürüyüş esnasında çevrede bulunan çok sayıda insan da yürüyüş kortejine girerek bu eğitim sistemini kabul etmeyeceklerini hep bir ağızdan haykırdı.

Yürüyüş boyunca “Eğitim haktır Engellenemez, Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek, Emekçiye değil katillere barikat, gerici faşist eğitime hayır, Sivas’ın ateşi AKP’yi yakacak” sloganları atılarak taş bina önüne geldi. Dersane camlarından sokağı izleyen dersane öğrencileri de alkışlarıyla destek verdi. Burada tüm eğitim emekçileri ve Emek ve Demokrasi Güçleri adına bir basın açıklaması okundu. Açıklamayı Eğitim Sen başkanı Remzi Çiftçi yaptı.

Çiftçi açıklamaya başlamadan önce Sivas katliamının zaman aşımına değinerek insanlığa karşı yapılan suçlarda zaman aşımı olmaz” dedi. Sivas’ın hesabını soracaklarını belirtti. “Ülkemizin ve çocuklarımızın geleceğine sahip çıkıyoruz” diyerek açıklamaya başlayan Çiftçi, AKP’nin toplumu kendi ideolojisi doğrultusunda şekillendirmeye çalıştığını Uluslararası sermayenin taşeronu olarak çalışmalarına hız verdiğini ifade etti. 4+4+4 eğitim yasa tasarısı meclise geldiğinde ülkenin her yerinde eğitim emekçileri olarak Grev yapıp Ankara’ya gideceklerini kaydeden Çiftçi gerici faşist piyasacı eğitim sistemini kabul etmeyeceklerini belirtti. Açıklama atılan sloganlar ile birlikte son buldu.


Halkevleri Genel Merkezi
Konur Sokak No:8/9 Kızılay, Ankara
Telefon: 312-4192717 Faks: 312-4193207 Eposta: [email protected]
Bağışlarınız için; İş Bankası (Ankara) Meşrutiyet Şubesi 785989 nolu hesap