Mersinde ileri demokrasi örneği; 1 yıl 5 ay 15 gün ceza

Cu, 17/02/2012 - 20:02
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Sokakta yürürken 18 Ekim 2011’de keyfi bir şekilde gözaltına alınan Öğrenci Kolektifi üyesi Emirhan Selek, Barış Ataman ve keyfi gözaltına tepki gözterdiği için daha sonra gözaltına alınan Mersin Halkevi üyesi Onur Yıldırım 14 Şubat günü çıktıkları mahkemece 1 yıl 5 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı.

14 Şubat 2012 günü yapılan mahkemede Onur Yıldırım, Barış Ataman ve Emirhan Selek hakkında beklenmedik bir karar çıktı. Mahkeme polise mukavemet ve hakaretten sanıkların her birine 1 yıl 5 ay 15 gün ceza verirken cezanın geriye bıraktırılmasına karar verdi. Sanıklar kendilerinin madur olduğu bu davada çıkan karara itiraz edeceklerini belirtti. 

18 Ekim 2011 günü neler yaşanmıştı;

Öğrenci Kolektifi üyesi Barış Ataman ve Emirhan Selek 18 Ekim 2011 günü çarşıda dolaştıkları sırada SDP'nin yapacağı basın açıklaması için Teyfik Sırrı Gür Lisesi önünde bulunan Çevik kuvvet ekiplerinin sözlü hakaretlerine maruz kalmış ve daha sonra keyfi bir şekilde gözaltına alınmışlardı. Keyfi gözaltına tepki gösteren halkevi üyeleri ve polis arasında tartışma yaşanmış ve polis Halkevi üyelerine de saldırarak Onur Yıldırım'ı gözaltına almıştı. Araç içerisinde psikolojik ve fiziki işkence karakola kadar devam etmiş ertesi gün savcılığa çıkartılan Barış Ataman, Emirhan Selek ve Onur Yıldırım savcılığın tutuklama istemi üzerine mahkemeye sevkedilmiş mahkeme tutuksuz yargılanmalarına karar vermişti.