Mersin'de nükleer karşıtı eylem

Pa, 06/01/2013 - 12:20
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Mersin’de nükleer santral bilgilendirme bürosu eylemleri bu hafta TKP, ÖDP ve Mersin Halkevi tarafından gerçekleştirildi. 5 Ocak Cumartesi günü saat 12.00’da Atatürk Caddesi Taş Bina önünde bir araya gelen nükleer karşıtları buradan Çamlıbel’de bulunan bilgilendirme bürosuna doğru sloganlarla yürüyüşe geçtiler. Yürüyüş boyunca “ Yalana talana AKP’ye hayır; Nükleere inat yaşasın hayat; Nükleerci şirket ülkeyi terk et; Mersin Çernobil olmayacak" sloganları atıldı.

“Biz çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakacağız”

Çamlıbel İnönü Bulvarı üzerinde yer alan büro önüne gelen kitle burada “Biz çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakacağız ya siz diyerek” büroya ve büro önünde bekleyen polislere haykırdı. Burada TKP, ÖDP ve Mersin Halkevi adına bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamada; Nükleer Santral bilgilendirme bürosunun bir yalan ve kandırma işlevi gördüğü belirtilirken ilkokullara gidip nükleerin faydalarının anlatıldığı ifade edildi. Nükleer santrallerin doğaya insana verdiği zararların görmezden gelindiğine dikkat çekilen açıklamada nükleer santrale karşı mücadele verileceği belirtildi. Eylem basın açıklamasından sonra son buldu.

Her gün nöbet tutuluyor

Büro önünde yaklaşık 15 gündür nöbet tutan Nükleer Karşıtı Platform (NKP) bileşenleri, burada pankart açarak ve bildiri broşür dağıtarak nükleer karşıtı kampanyayı büro önünde sürdürüyor. Pankartlarını duvara yasladıkları için ceza yediklerini ve bürodakiler tarafından taciz edildiklerini belirten NKP’liler büro kaldırılana kadar nöbetlerini devam ettirmekte kararlı olduklarını söylediler.

Halkevleri Basın Merkezi