Eğitim Hakkı Anasayfa

Mersin'de veliler okul önünde eylemde

Sa, 18/09/2012 - 12:19
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Mersin’de 4+4+4’ün sıkıntıları gün geçtikçe artıyor. Mersin Toroslar’da bulunan Durmuş Ali Toksoy İlköğretim okulu ile ilgili il ve ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri  4+4+4 uygulaması kapsamında yıkım kararı aldı. Bu kararın karşısında çocuklarının daha uzak bir okula yollanmasına karşı çıkan veliler 15 gündür okulları için mücadele vermekte. Okulların açılması ile veliler çocuklarını alternatif olarak yollanmasını istedikleri okula yollamama kararı alarak eski okul binası önünde 10 gün sürecek bir eylem başlattılar.

Okulun yıkım gerekçesi binanın kullanımının risk içermesi ve kullanılamaz raporu alınmış olması. Ancak okul içerisinde 2 bina bulunmakta bunlardan biri eski birisi yeni bina. Çevre sakinlerinin ve velilerin söylediklerine göre bu binalardan biri sağlam. Dolayısı ile eğitim öğretimin tatil olduğu yaz ayları içerisinde rahatlıkla bu binalardan hasarlı olanı yıkılabilir ve yeni dönemde sağlam olan binada eğitime devam edilebilirdi. Ancak yıkım yaz aylarında gerçekleşmedi ve çocuklar başka bir okula yönlendirildi. Yıkımın gerçekleşmemesi aynı zamanda velilerin ve çevre sakinlerinin aklına okul imam hatip mi yapılacak sorusunu getiriyor.

Okullarında eğitim verilmeyeceğini yaklaşık 1 ay önce öğrenen veliler 15-20 gündür mahallede bir dizi talep çerçevesinde örgütleniyorlar. Velilerin somut iki talepleri var; birincisi okulun biran önce onarılması veya yıkılarak yerine yeni binanın yapılması. İkinci talepleri ise bu süre zarfında çocuklarının gideceği okul için ücretsiz servis sağlanması. Talepleri doğrultusunda imza ve dilekçe kampanyası düzenleyen veliler dilekçelerini ilçe milli eğitim müdürlüğüne ve kaymakamlığa iletmelerine karşılık aldıkları yanıt ise çocuklarını söylenen okula görmeleri gerektiği ancak belirli bir araştırma doğrultusunda yoksul olan ailelerin belirlenip onlara bir takım yardımların belki gerçekleştirilebilineceği olmuş. Veliler bu durumu kabul etmediklerini fakir veya zengin diye ayrıştırılmalarının yanlış olduğunu ortada bir hak kaybının olduğunu ve hiçbir farklılık gözetilmeksizin hak kaybının giderilmesi için bütün öğrencilere ücretsiz servis sağlanması gerektiğini dile getiriyorlar.

Mahallede temsilcilerini de seçen veliler okullunların açıldığı günden itibaren 10 gün boyunca şu an eğitim verilmeyen okullarının önünde oturma eylemi yapma kararı almış durumdalar. Taleplerinin yerine getirilmediği taktirde gerekirse valiliğe kent merkezine bir yürüyüş düzenleyeceklerini de söylüyorlar.

Eylemin ilk günü Halkevciler de velilerin yanındaydı. Velilere Mersin’de ve diğer illerde gelişen direnişlerden kazanımlardan ve mücadelelerden örnekler gösteren halkevciler polisin hedefi haline geldi. Okul önünde eyleme destek veren 2 Mersin Halkevi üyesinden kimliklerini isteyen polisler velilerede Halkevcilere inanmalarını Halkevcilerin kendilerini kandıracağını yanlış yollara sevkedeceğini idda ederken veliler ve mahalleli Halkevcilere sahip çıktılar.

Yaklaşık on gün boyunca okul önünde ki direnişlerini devam ettireceklerini söyleyen veliler bu sürecin sonunda çözüm alamazlarsa gerekirse valiliğin önünde eylemlerine devam edeceklerini söylüyor.

Halkevleri Basın Merkezi

 


Halkevleri Genel Merkezi
Konur Sokak No:8/9 Kızılay, Ankara
Telefon: 312-4192717 Faks: 312-4193207 Eposta: [email protected]
Bağışlarınız için; İş Bankası (Ankara) Meşrutiyet Şubesi 785989 nolu hesap