Mersinli Emekçiler: “Baskı ve şiddetle gerçeklerin üzerini örtemezsiniz!”

Sa, 20/05/2014 - 22:06
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu bugün (20 Mayıs) Soma Katliamı protestoları sırasında Tarsus’ta yaşanan polis şiddeti ve Mersin’de liselilerin uğramış olduğu faşist saldırıyı kınamak üzere Özgür Çocuk Parkı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi.

Soma’da yaşanan katliamın ilk gününden itibaren Mersin’de katliamı protesto ve Soma halkı ile dayanışma eylemleri düzenlendi. 16 Mayıs tarihinde Mersin’in Tarsus ilçesinde KESK’e bağlı sendika üyeleri ile demokratik kitle örgütleri ve siyasi partilerin gerçekleştirmiş oldukları basın açıklaması ve yaşanan katliamı protesto etkinliğine polis cop, gaz, plastik mermilerle saldırmış Halkevi Üyesi Yusuf Dönergüneş, Serhan Özdesteci, Mehmet Ali Maya, Yunus Emre Ulus; Öğrenci Kolektifleri Üyesi Baran Almas 3 Liseli Genç Umut Üyesi; Eğitim-Sen Tarsus Şube Yöneticisi Şahin Yücel, Eyüp Kızıl; PSKD Tarsus Şube Başkanı Cuma Erçe, Emek Partisi İlçe Başkanı Burak Şefkat darp edilerek gözaltına alınmıştı. Burak Şefkat’in kolu Serhan Özdesteci’nin burnu kırılmış, Yunus Emre Ulus’un ise gözüne isabet eden plastik mermiden dolayı protez gözü çıkmıştı.

19 Mayıs günü ise Mersin’de Soma Katliamını protesto etmek üzere Dershaneler Sokağında bir araya gelen liselilere faşist bir grup saldırıda bulunmuş. Liseli Genç Umut Üyeleri Özgür Dinçer’in burnu kırılmış Onur Demirkır’ın ise aldığı darbe sonucu ağzına 6 dikiş atılmıştı.

Polis şiddetini ve liselilere karşı uygulanan faşist saldırıları protesto etmek üzere gerçekleştirilen basın açıklamasında Mersin Emek ve Demokrasi Platformu adına BES Şube Başkanı ve KESK Dönem Sözcüsü Yusuf Kaya ‘ “Zulm ile abad olunmaz” diyen başbakan bilmelidir ki halka ve emekçilere uygulamakta olduğunuz baskı sizi abad etmeyecektir. Kine dönüşen vahşetinizle yaşanan katliamın ardında özelleştirme talanı, taşeronlaştırma ve güvencesiz çalışma olduğunu unutturamazsınız.’ Diyerek baskı, şiddet ve gözaltı uygulayarak gerçeklerin üzerini örtülemeyeceğini belitti.

Aynı gün akşamı liseliler 19 Mayıs Soma katliamı protesto yürüyüşünde uğradıkları faşist saldırıyı kınamak üzere Forum AVM önünde bir araya gelerek yürüyüş gerçekleştirdiler.