Mersinliler Maraş katliamını protesto etmek için yürüdü

Cu, 26/12/2014 - 20:02
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri, Maraş'ta yapılacak olan anma etkinliğinin Maraş Valiliğince yasaklanmasını kınamak ve Maraş'ta katledilenleri anmak için dün (25 Aralık) Forum AVM önünde bir araya geldi. Hükümet yolsuzluklarını ve Maraş katliamını kınamak için Forum AVM önünden Cemevi'ne kadar kitlesel bir yürüyüş gerçekleştirildi.

"AKP yalanına soygununa ve hırsızlığına karşı alanlardayız", "Maraş katliamını unutmadık, unutmayacağız" pankartlarının açıldığı yürüyüşte, "Maraş'ta yakanlar AKP'yi kuranlar", "faşizme karşı omuz omuza", "devletin Alevisi olmayacağız" sloganları atıldı.

Yürüyüşün ardından Cemevi önünde basın açıklaması yapıldı. Açıklamayı Mersin Emek ve Demokrasi Platformu dönem sözcüsü Yılmaz Bozkurt gerçekleştirdi. Maraş katliamın üzerinden 36 yıl geçmesine rağmen hala sorumlu olan kişilerin cezalandırılmadığını hatırlatan Bozkurt, "Maraş katliamı aydınlatılmadan, karanlığın üzerine gitmek söz konusu olmayacağı gibi, gerçek anlamda demokratik bir ülkede yaşamak da mümkün olmayacaktır" dedi. 17 Aralık ve 25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarına da değinen Bozkurt, "Üzerinden yaklaşık bir yıl geçmesine karşın AKP iktidarının, kamu kaynaklarının kimlere ve nasıl talan ettirildiğinin tüm çıplaklığı ile ortaya çıktı" diyerek, devletin hala bunların üzerini kapatmak için elinden geleni yapmaya devam ettiğini işaret etti.

Ardından Cemevinde Maraş Katliamı tanıklarıyla ilgili bir söyleşi gerçekleştirildi. Program belgesel ve semah gösteriminin ardından sona erdi.