Mersinliler Mehmet İstif için sokakta

Sa, 13/05/2014 - 15:04
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Haziran İsyanı'nda, Mersin'de düzenlenecek olan Akdeniz Oyunları'nda Tayyip Erdoğan'ın Mersin'e gelişini protesto etmek isteyen Mehmet İstif'in ağzına polisin biber gazı sıkması sonucunda yaklaşık 9 ay boyunca tedavi gördükten sonra bugün (13 Mayıs) öğlen saatlerinde hayatını kaybetti.

Mehmet'in hesabını sormak için sokağa çıkan Mersinliler bugün (13 Mayıs) saat 19.30'da Forum'da toplanarak Haziran İsyanı'nda çadırların kurulduğu ve eylemlerin birçoğunun yapıldığı simgesel yerlerden olan Barış Meydanı'na yürüyüş yaptı. GMK Bulvarı'nı kapatarak yürüyüş yapanlara sokakta ve evlerinde olan insanlar alkışlayarak destek oldular. Yürüyüş boyunca sık sık "Mehmet İstif ölümsüzdür” , “kurtuluş yok tek başına ya hep beraber, ya hiçbirimiz” , “Mehmet'in katili AKP'nin polisi, biber gazı yasaklansın" sloganları atıldı.

Yürüyüş'ün ardından Barış Meydanı'da Mehmet İstif ve Haziran İsyanı'nda kaybettiğimiz 8 arkadaşımız için saygı duruşunda yapıldı. Basın açıklamasının ve İstif'in yazdığı bir şiirin okunmasının ardından ertesi gün saat 10.00'da İstif'in cenazesi için Özgür Çocuk Parkı'na çağrı yapılarak anma sonlandırıldı.