Musalla Halkı savaşa karşı ses verdi

Pa, 19/05/2013 - 16:34
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

18 Mayıs Cumartesi saat 20.00’da Musalla halkı savaşa karşı ses verenlerin şiddet gördüğünü ve ABD oyunu olduğunu haykırmak için Tarsus Yarenlik Meydanı’ndaydı.

Katılımcılar adına basın metnini Yusuf Dönergüneş okudu.  Dönergüneş, “Ne acıdır ki barışı haykıranlar şiddet görüyor, savaş diyenler ABD’de keyif çatıyor. Olsun biz Suriye’deki emperyalist müdahaleyi engellemek için gaz da yeriz, cop da, işkence de görürüz. Peki ya siz savaş çıkartamadığınızda ne yapacaksınız? Aslında bu sorunun cevabını çok iyi biliyorsunuz tarihin karanlık sayfalarında yok olacaksınız” dedi.

Dönergüneş ayrıca AKP hükümetinin her fırsatta savaş kışkırtıcısı olduğunu dile getirerek şu sözlere yer verdi.

“Bizim sabrımız kalmadı AKP Suriye’de savaş kışkırtıcısı, emperyalist işbirlikçi politikalardan derhal vazgeçmelidir. Alevi-Sünni, Türk-Kürt gerilimini besleyen gerici, şoven siyasetini terk etmelidir.”

20.00’da basın açıklamasıyla başlayan etkinlik renkli görüntülere sahne oldu. Reyhanlı için sesini yükseltenler alandaydı,  hep birlikte türküler söyleyen ve mumlar yakan halk ses çıkarma eylemi ardından bundan sonra da sürece müdahil olacaklarını dile getirdiler.

Eyleme çevre illerden Halkevleri, Öğrenci Kolektifleri ve Tarsus Öğrenci Muhalefeti destek verdi.