Ölüm saçan baz istasyonlarına mahallemizde yer yok

Per, 14/08/2014 - 15:14
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Dün öğle saatlerinde Fahri Korutürk Mahallesi’ndeki bir parka kurulmaya çalışılan baz istasyonu, mahalle halkının müdahalesiyle engellendi.

Ankara/Mamak Fahri Korutürk Mahallesi’ndeki Fahri Korutürk Parkı’na dün kurulmak istenen baz istasyonu, halkın tepkisi sonucu kaldırıldı. Parkta kurulumuna başlanan baz istasyonunu fark eden mahalleliler, kısa süre içinde toplanarak alana gitti. Mahalle muhtarının, Şahintepe Halkevi üyelerinin ve Mamak Belediye Meclis Üyelerinin çabalarıyla alanda toplanıldı. Kurulmak istenen baz istasyonunun halk sağlığı açısından bir tehdit olduğu, yaşam alanlarında böyle bir tehdite izin vermeyeceklerini söyleyen mahalle sakinleri, görevlilere kurdukları iskeleti kaldırmalarını ve alandan ayrılmalarını söylediler. Çalışmalarına devam etmesi engellenen şirket görevlileri, kurdukları iskeleti söküp parktan ayrılmak zorunda kaldı.

Akşam saatlerinde ise bir forum düzenlendi. Mamak Belediye Meclis üyesi Yusuf Sağlık, forumda belediye kararlarını göstererek bölgedeki mevcut 17 baz istasyonunun izinlerinin uzatıldığını, beş yeni istasyonun da kurulma kararı alındığını söyledi. Forumda, bundan böyle parklarımızda bu gibi tehditlere karşı daha tedbirli olma kararı alındı. Mamak Belediyesi’nin halk sağlığını hiçe sayan bu tutumu eleştirildi, bir dilekçe oluşturularak forum katılımcılarının imzasına açıldı; süreci yasal yollardan da sürdürme kararı alındı.