Polisten Mamaklılara ‘karar var’ yalanı ve saldırı

Çar, 09/07/2014 - 21:38
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Mamak halkının ulaşım hakkı eylemlerine bir kez daha polis saldırdı. Aralarında SES MYK üyeleri ve Halkevi Şube Başkanı’nın da olduğu 8 kişi gözaltına alındı. Bir EGO yetkilisi ise “Bu otobüse binenler şerefsizdir” diye bağırdı

Halkevleri Ulaşım Hakkı Meclisi’nin çağrısıyla Mamaklılar iş çıkış saatinde bir kez daha güzergahı değiştirilen Ege Mahallesi otobüsünün durağında bir araya geldi. Saat 18.00′daki buluşma öncesinde Ankara Büyükşehir Belediyesi, normal zamanlarda durakta oluşan kalabalığı ve onlarca metre uzunluğa ulaşan kuyruğu en aza indirmek için taktiksel olarak durağa peş peşe 7 otobüs gönderdi. Gökçek’in göstermelik otobüs dizmesine karşın Mamaklılar ulaşım hakkını kullanmak ve kart basmamak üzere eyleme geçti.

‘Belediye karar aldı’ yalanı

Durağa gelerek Halkevleri Ulaşım Hakkı Meclisi üyelerini gözaltına almakla tehdit eden polis, Mamaklılara ise “Belediyeden karar çıktı” yalanını söyledi. Ankara Büyükşehir Belediyesi, EGO Genel Müdürlüğü ve Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin internet sitelerinde duyuru veya karara ilişkin bir ibare yer almazken, kararı soran Mamaklılara da “Alındı işte kardeşim, çok istiyorsan git belediyeden al” yanıtı verildi.

Polis durmaksızın saldırdı

Dün Mamaklılara yönelik saldırılarını para cezası tehdidine çeviren polis, bugünkü eylemde yeniden saldırıya geçti. Çevik kuvvet biber gazıyla durakta bekleyen insanlara saldırdı.

Yarım saat boyunca peş peşe yapılan polis saldırılarında aralarında SES MYK üyeleri İbrahim Kara ve Şinasi Dursun ile Şahintepe Halkevi Şube Başkanı Tevfik Özdemir’in de bulunduğu 8 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan 3′ü kart basmadıkları gerekçesiyle otobüsün içinden alındı.

EGO yetkilisi: ‘Bu otobüse binenler şerefsizdir’

Gözaltıların olduğu sırada halk otobüse kart basmadan binmeye devam etti. Bu sırada otobüslerin çevresinde dolaşan bir EGO yetkilisi, “Bu otobüse binenler şerefsizdir” diye bağırdı. Tepki gören EGO yetkilisi daha sonra uzaklaştı.

Kart basmadığı için Terörle Mücadele’ye!

Kart basmadığı ve polis saldırısına tepki gösterdiği için gözaltına alınan 7 kişi doğrudan Çankaya Polis Karakolu’na götürülürken, aynı şekilde kart basmadan otobüse binen Hamza Doruk Yıldırım ise Terörle Mücadele Şubesi’ne götürüldü. Otobüse kart basmamak ile terör faaliyeti arasında kurulan ilişkiye dair bir açıklama yapılmazken, Yıldırım da bir süre sonra Çankaya Polis Karakolu’na götürüldü.