'Sen oyna İdris' eylemine takipsizlik

Pt, 24/09/2012 - 18:19
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in bir vatandaştan takla atmasını ve oyun oynaması istemesini protesto eden ve İçişleri Bakanlığı önünde “Sen oyna İdris sen oyna” şarkısı söyleyen Mamak Halkevleri üyelerine takipsizlik kararı çıktı

Savcılık, üzerinde “İdris pabucu yarım, çık dışarıya oynayalım”, “İdris seni yumurtaya boğarız”, “Sen oyna İdris sen oyna” yazan ve basın açıklamasına yapılan saldırı sırasında el konulan dövizleri de mühürlü bir biçimde avukatlara teslim etti

Mamak Halkevleri üyesi 8 kişinin, 17 Nisan tarihinde İçişleri Bakanlığı önünde yaptıkları ve gözalına alındıkları darbukalı “Sen oyna İdris sen oyna” eylemi ile ilgili savcılık soruşturması tamamlandı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, basın açıklamasının demokratik bir hak olduğunu, İçişleri Bakanı hakkındaki şarkı ve ifadelerin suç teşkil etmediğini belirtti. Açıklamanın 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na da aykırı olmadığını ifade eden savcılık, 8 kişi hakkında kovuşturmaya yer olmadığı kararı vermişti.

Darbukalarıyla gözaltına alınmışlardı
Nisan ayında Erzurum’da 5 işçinin donarak yaşamını yitirdiği iş cinayeti sonrasında kente giden İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, kendisini karşılayan bir vatandaş ile dalga geçmiş, “O kadar sevindiysen bir takla at da, bir oyna da görelim” demişti. Sarf ettiği bu sözlerle kamuoyundan tepki alan Şahin, Mamak Halkevleri üyeleri tarafından da İçişleri Bakanlığı önünde protesto edilmişti. Halkevciler, ellerinde darbukalarıyla bakanlık önüne gelerek “Sen oyna İdris sen oyna” şarkısı söylemiş, “Halkımıza sözümüz olsun; Halkevleri, AKP’ye takla attıracak” demişti.

Mamak Halkevleri üyesi 8 kişinin darbukalı eylemi için neredeyse seferberlik ilan eden ve yüzlerce polisi bakanlık önüne getiren Ankara Emniyeti, daha sonra Halkevcilere saldırı talimatı vermiş ve 8 kişi gözaltına almıştı.