Silvan'la direniş eylemleri her yerde

Pt, 16/11/2015 - 15:41
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

İSTANBUL

İstanbul’da emek ve demokrasi güçleri, 14 Kasım günü Galatasaray’da bir araya gelerek Silvan, Beyrut ve Paris’te yaşanan saldırı ve katliamları protesto etti.

Galatasaray Meydanı’ndaki açıklama öncesi avukatlar eski Baro binası önünde oturma eylemi yaptı. “İstikrar katliamla sürüyor, adalet direnişle aranıyor” pankartı açan avukatlar, sloganlarla katliam saldırılarını protesto etti. Buradaki eylemin ardından avukatlar Galatasaray Meydanı’na yürüdü.

Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelen emek ve demokrasi güçleri, “Kobanê, Suruç, Ankara, Beyrut, Paris IŞİD katliamını lanetliyoruz arkasındaki güçleri tanıyoruz” ve “Diren Silvan İstanbul seninle” pankartları açtı.

“Katiller halka hesap verecek”, “Diren Silvan İstanbul seninle”, “AKP elini Nusaybin’den çek” sloganlarının atıldığı eylemde DİSK, KESK, TMMOB ve TTB adına Samet Mengüç konuştu.

Silvan’da bir halkın 12 gün boyunca esir alındığını hatırlatan Mengüç, Kürt halkının susuz, aç, evsiz kalmasından öte katledildiğini söyledi. “Bizler bugün bu süreçte belirleyici olamamanın ezikliğini yaşıyoruz ve sadece ölülerimizi anmak ve yaslarımızı tutmak için bir araya geliyor” diyen Mengüç, “Bundan vazgeçmeyeceğiz, çünkü insanlığa dair ne varsa oradayız. Silahımız, topumuz, tüfeğimiz yok ama beynimiz, düşüncelerimiz ve yaşama bakış açımız var. Ne kadar acımasız olurlarsa olsunlar, bir ordunun içerisinde eğer halk varsa nihayetinde o halkın istediği doğrultusunda işler sonuçlanır. Silvan’da bu kadar zulme rağmen sonuçta Silvan halkı, Kürt halkı ayakta kalan olmuştur. Yarın da bu böyle olacaktır” dedi. Paris’te yaşanan saldırılara da değinen Mengüç, “Ben IŞİD ile komşu olmak istiyorum diyen bir düşüncenin yansımasıdır bugün Paris’te yaşananlar” şeklinde konuştu.

Mengüç’ün ardından HDP Milletvekili Hüda Kaya söz aldı.

Kaya, Silopi’de insanların hayatlarının ve özgürlüklerinin engellendiğini, boşalttıkları evlerin ateşe verildiğini aktardı. Askerler tarafından tekbir getirilerek halka saldırıldığını vurgulayan Kaya, “Türkiye’nin resmi güçleri ne zamandır tekbir getirerek halka saldırıyor” dedi.

‘Biat etmeyeceğiz, teslim olmayacağız, direneceğiz’

Hüda Kaya’nın ardından demokrasi güçleri adına açıklamayı Ayşe Gökpınar okudu. Silvan’ın günlerdir abluka altın olduğunu, Silvan halkının Saray rejimine karşı direndiği belirten Gökpınar şunları söylendi:

"Büyük insanlığa inanmaktan başka bir yolumuz yok. Direnişin görkemli hafızasına, her şeye rağmen eşitlik, her şeye rağmen kardeşlik, her şeye rağmen barış diyen halkların ferasetine güveniyoruz. İnsanlığa, özgürlük mücadelesinde yitirdiğimiz canlarımıza sözümüz var: Biat etmeyeceğiz, teslim olmayacağız, hep birlikte, yan yana, omuz omuza direneceğiz. Yaşasın Silvan direnişi."

İZMİR

İzmirliler emek ve demokrasi güçlerinin çağrısıyla Sevinç Pastanesi önünde Silvan için yaşam nöbeti gerçekleştirdi. “Korkmuyoruz, susmuyoruz, buradayız” diyen İzmirliler otuma eylemini sloganlarla sürdürdü.

ANKARA

Mamaklılar Hacı Bektaş Veli Parkı’nda bir araya gelerek meşalelerle Tuzluçayır’a yürüdü. Mahallelinin Silvan’a ses vermeye çağrıldığı eylem Feyzullah Çınara Parkı’nda fidan dikilerek bitirildi.

KOCAELİ

Kocaeli Barış Bloku Silvan’a ses vermek ve Paris katliamını protesto etmek için bir araya geldi. Katliamlarda hayatını kaybedenler için saygı duruşu yapıldı.