Su zammına karşına karşı Halkevcilerden İSU binasında eylem

Pt, 05/01/2015 - 18:15
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

24 Eylül 2014 tarihinde suya yapılan yüzde 10’luk zammın ardından şimdi de İSU Genel Müdürlüğünün almış olduğu kararla  01.01.2015 tarihi itibariyle suya yeniden %10’luk zam yapıldı.

Halkevciler de su fiyatlarına yapılan zamları protesto etmek için ellerinde su şişeleri ve “Su haktır  satılamaz sloganlarıyla” Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (İSU) binasına girdi.

Ellerindeki boş pet şişelere vurarak Halkevciler, su zamlarını protesto eden sloganlar atan Halkevciler, İSU Genel Müdürü İlhan Bayram’la görüşmek istedi. Bu talepleri karşısında muhatap bulamayan Halkevciler, Özel Güvenliklerin saldırısına maruz kaldı.

Eylemciler ısrarla yetkililerin çıkıp zamlara ilişkin açıklama yapması gerektiğini söyledi. Ancak özel güvenliklerin saldırısı sürdü. Halkevciler de kendilerini savununca bir süre arbede yaşandı.

“Kocaeli halkı bu faturaları ödemesin”

Eylemin ardından Halkevleri adına açıklama yapan İzmit Halkevi Başkanı Yaşar Seğmen şunları söyledi:

“İSU yaz ayı boyunca sözde kuraklığı bahane ederek yandaşlara peşkeş çekmek için 100 milyon lira harcayıp sondaj kuyuları açtı. Bir taraftan yeraltı sularının yok edilmesine sebep olurken diğer taraftan da yaptıkları 100 milyonluk yanlış yatırımın bedelini halka yüklemeye çalıştılar. Bugün suya gelen yüzde 20’lik zammın asıl sorumlusu Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve yanlış yönetilen İSU’dur. Su en temel haktır ve su zamları derhal geri alınmalıdır ve tüm Kocaeli halkını faturalarını ödememeye çağırıyoruz.”