TOKİ’de insanca yaşama yer yok

Ct, 07/12/2013 - 18:14
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

İzmit Akpınar TOKİ konutlarında yaşayan halk 6 Aralık Cuma günü, doğalgaz bağlantılarının olmamasını protesto eden bir basın açıklaması düzenledi.

Kocaeli’de kentsel dönüşüm sebebiyle evleri yıkılan halkın ve düşük gelirlilerin barınabilmesi için İzmit dışına yapılan TOKİ konutlarında doğalgaz bağlantısının olmamasına karşı tepki gösterildi.

Akpınar TOKİ konutlarında bulunan 512 dairede doğalgaz kazanlarının devreye sokulmaması nedeniyle ısınma sorunu yaşanıyor. Doğalgaz kazanının çalıştırılması için tüm konutlardan 545 TL toplanmasına rağmen hala yaptırılmasına karşı Akpınar halkı tepki gösterdi. Havaların iyice soğumasıyla evlerinde ısınamadıklarını belirten Akpınar Halkı, konut yönetimi önünde basın açıklaması düzenledi. Akpınar Halkı adına basına açıklamasını okuyan Melek Sancaktutan “Doğalgaz kazanı çalışmadığı için çocuklarımız hastalanmakta ve yaşlılarımız sorunlar yaşamaktadır. Konutlarımızla ilgili olarak yükümlülüklerimizi yerine getirmemize rağmen ısınma sorunumuzun devam ediyor olması kabul edilemez bir durumdur. Doğalgaz kazanının çalıştırılması için tüm konutlardan 545 TL para toplanmıştır. Konut sakinlerinden toplanan paraların nereye harcandığını öğrenmek istiyoruz. Bir an önce de ısınma sorunumuzun çözülmesini istiyor” dedi.

Doğalgaz bağlantısının olmaması dışında ulaşımın ve sosyal yaşamın yetersiz olduğu vurgulandı. Binaların yapılmasının üzerinden sadece bir yıl geçmesine rağmen binalarda pek çok sıkıntının ortaya çıktığı aktarıldı. Kentin dışına atıldıklarından ve hiçbir hizmetin gelmemesinden şikayetçi olan halk başlattıkları imza kampanyasına devam edeceklerini belirttiler.