‘Tüm engellemelere rağmen Ö.Y. davasının takipçisiyiz’

Per, 26/09/2013 - 14:41
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Kocaeli Kadın Platformu ve Toplumsal Cinsiyet Kadın Atölyesi üyeleri  Ö.Y’nin davası için Kocaeli'deki tüm kadınları adliye önüne çağırmıştı. Adliye önüne gelen kadınlar, davanın geçen hafta görüldüğünü, dava tarihinin kendilerine yanlış bildirildiğini öğrendiler 

Ocak ayında Gölcük’te 13 yaşında 29 kişinin tecavüzüne uğrayan Ö.Y.’nin davası için adliye önüne çağrı yapılmıştı. "Erkek Adalet Değil, Gerçek Adalet İstiyoruz" diyerek  adliye önüne gelen kadınlar, davanın 19 Eylül'de görüldüğünü, dava tarihinin kendilerinden gizlendiğini öğrendiler.   

Adliye önünde basın açıklaması gerçekleştiren kadınlar, dava tarihinin kendilerinden gizlendiğini, davanın takipçisi olmayı tüm engellemelere rağmen bırakmayacaklarını dile getirdiler.   

Ö.Y. adına davaya katılmak isteyen Avukat Selda İlgöz "Ö.Y.'nin nerede olduğunu bilmiyoruz, onu devlet çok iyi bir yerde saklıyor. Biz bu davada onun ücretsiz avukatlığını üstlenmek istiyoruz ama kendisine ulaşamıyoruz. Aynı zamanda kadın platformu adına davaya müdahil olmak istedik ancak mahkeme bunu da kabul etmedi. Biz davaya müdahil olmak istiyoruz. Ö.Y.'nin bugün olduğu gibi yine yanında olacağız" diye konuştu. 

Bir sonraki duruşma 24 Ekim Perşembe günü Kocaeli Adliyesi’nde görülecek.