Türkiye Ahmet için sokağa çıktı

Çar, 11/09/2013 - 13:18
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Antakya’da polis saldırısı sonucu 2.30′da hayatını kaybeden Ahmet Atakan için dün akşam (10 Eylül) Türkiye’nin yaklaşık 20 şehrinde eylemler yapıldı. 18.00 sularında başlayan eylemler kent meydanlarında, mahallerde gece saatlerine kadar sürdü. Eylemlerde polisin sert saldırısı sonucu yaralananlar ve gözaltına alınanlar oldu. Saldırılara karşın halk sokakları terk etmedi, Ahmet’e ve yitirdiğimiz tüm direnişçilere sahip çıktı, katliamcılardan hesap sordu.

ARTVİN

Antakya’da polis saldırısı sonucu yaşamını yitiren Ahmet Atakan’ın katillerinden ve ölümünün sorumlusu AKP’den hesap sormak için, Artvin Halkevleri’nin çağrısıyla gerçekleşen protestoya Eğitim-Sen, CHP, 78′liler, üniversite gençliği katıldı. Halk saat 17.00’da otopark önü kavşağında toplanarak slogan, alkış ve ıslıklarla Birinci Caddesi’ni kapatarak sloganlar yürüyüşe geçti. AKP binası önüne gelindiğinde protestonun dozu daha da artarak devam etti. Siyah çelenkin AKP binası önüne koyulması sırasında polis, AKP’liler ve halk arasında kısa süreli bir arbede yaşandı. Basın açıklamasını yapan Halkevleri Üyesi Ayla Atlılar, ”Katlederek, halka savaş açarak milyonlarca insanın özgürlük, adalet, eşitlik özlemlerini bastırabileceğinizi sanıyorsanız bilin ki bu daha başlangıç, mücadeleye devam edeceğiz” dedi. Alkış, slogan ve ıslıklar eşliğinde eylemlerin sokaklarda devam edileceği belirtildi.

ANTALYA

Antalyalılar saat 19.00′da Aydın Kanza Parkı’nda buluştu. 500 kişiyle başlayan yürüyüş, Cumhuriyet Meydanı’na gelindiğinde 2.000 kişiyi buldu. Güllük Caddesi’nin çift taraflı trafiğe kapatıldığı yürüyüşte sık sık “Ahmet Atakan ölümsüzdür”, “Her yer Hatay her yer direniş”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “AKP defol bu memleket bizim”, “devrim şehitleri ölümsüzdür”, “Hükümet istifa” sloganları atıldı.

Cumhuriyet Meydanı’nda basın açıklamasını okuyan Halkevleri GYK Üyesi Kutay Meriç, AKP’nin ve Tayyip Erdoğan’ın her yeri savaş alanına çevirdiğini ve zulmün hesabının sorulacağını belirtti.

Cumhuriyet Meydanı’nda bir süre devam eden eylemin ardından bir grup, Çallı’daki AKP binasına doğru yürüyüşe geçti. AKP binasına yürüyen yaklaşık 300 kişi polis tarafından engellendi, ancak polis saldırısına rağmen halk yürüyüşüne devam etti, çatışmalar başladı.

Çatışmalar sırasında bir direnişçiye AKP’li olduğu düşünen kişiler tarafından saldırıldı. Çevredekiler tarafından saldırıya uğrayan direnişçi kurtarıldı. Saldırı sırasında polisin engellemesine karşı direnişte yer alan aileler “Çocuğumuz orada, Ali İsmail gibi olmasını istemiyoruz. Hiçbir yere gitmiyoruz” yanıtını verdi.

ANTEP

Antep’te yüzlerce kişi Ahmet için buluştu. Yeşilsu Parkı’nda buluşarak Balıklı Parkı’na yürüyüşe geçen kitle ODTÜ ve Tuzluçayır’a desteklerini belirten sloganlar attı.

Antep Emek ve Demokrasi Güçleri’nin buluştuğu eylemde yürüyüşün ardından Balıklı Park’ta bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Daha sonra konuşan DİSK Bölge Temsilcisi Ali Güdücü, konuşmasında Irak işgalini hatırlatarak, AKP’nin savaştan yana tutumuna dikkat çekti ve Antep’ten Suriye’de ve dünyanın her yerinde savaşa karşı seslerini daha yüksek çıkarmak için mücadelenin süreceğini belirtti. Öldürülen direnişçiler için saygı duruşu ile başlayan eylem 10 dakikalık oturma eylemi ile son buldu.

ADANA

Adanalılar akşam saatlerinde 5 Ocak Alanı’ndan Atatürk Parkı’na doğru yürüyüşe geçtiler. Yaklaşık bin kişi, “Her yer Armutlu her direniş”, “Hepimiz Ahmet’iz” sloganlarıyla yürüdü. Akkapı’dan yürüyen direnişçilere mahalle girişinde polis saldırdı. Polis, Akkapı Mahallesi’nin giriş ve çıkışlarını tuttu. Çatışmaların ardından gece 11 sularında polis geri çekildi.

AYDIN

Aydın Didim’de 18.30′da Ahmet için sokağa çıkan halk yolu trafiğe kapatıp eski Adliye binasına doğru yürüdü. Burada bir basın açıklaması gerçekleştirildi.  

BOLU

Bolu Valiliği önünde toplanan halk İzzet Baysal Caddesi boyunca yürüyerek AKP il binası önünde basın açıklaması okumak istedi. Polisin geniş önlem aldığı yürüyüşte “Katil polis hesap verecek”, “Ahmet’in katili faşist AKP”, “Ahmet yoldaş ölümsüzdür” sloganları atıldı.

Bolu Belediyesi önüne kadar sorunsuz bir şekilde çevredeki insanların da desteğiyle devam eden yürüyüş kolu Bolu Belediyesinin önüne gelindiğinde engellendi. Daha fazla yürümelerine izin vermeyeceklerini söyleyen polislerle eylemciler arasında kısa süreli arbede yaşandı. AKP İl binasına yürümek isteyen kitle AKP binası önünde basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasını okuyan Bolu Halkevi Başkanı Süalp Güler şunları söyledi: “Direnişleriyle sokakları özgürleştiren halkımıza sözümüzdür; eşit ve özgür bir ülke kurma kavgasında yaşamını yitiren tüm yoldaşlarımızın, Ahmet’in hayallerini hep birlikte gerçekleştireceğiz. Halkımızı bugün ülkenin her köşesinde Ahmet için, Ethem, Mehmet, Ali İsmail, Abdullah ve Medeni için sokağa çıkmaya, katillerden hesap sormaya çağırıyoruz!”

BURSA

Antakya’da polis tarafından öldürülen Ahmet Atakan için Setbaşı’nda bir araya gelen Bursa Halkı Setbaşı yolunu trafiğe kapatarak yürüyüşe geçti. “Hepimiz Ahmet’iz öldürmekle bitmeyiz”, “Katil Akp hesap verecek” pankartları ile yürüyen Bursalılar polislerin eylem kortejinin yanında kortej oluşturmasına karşı çıkınca bir tartışma yaşandı. Bunun üzerine polis eylemcilerden uzaklaşarak yürüdü. Heykel Meydanı önünü trafiğe kapatarak meydanda uzun süre eylem yaptı. Heykel Meydanında kalabalıklaşan eylem daha sonra AKP İl Binasına yürüme kararı aldı. Demirtaşpaşa yolundan yürüyen kitle AKP il binası önüne geldi. “İşte burası katil yuvası” sloganları ile yaklaşık 1 saat AKP il binası önünde yapılan eylemin ardından eylem sonlandırıldı.

ÇANAKKALE

Çanakkale halkı Ahmet’in katledilmesinin hesabını sormak için AKP binasına yürümek isterken saldırıya uğradı. Özgürlük Parkı’ndan İskele Meydanı’na yolu kapatarak yürüyüşüne başlandı. İskele Meydanı’na gelindiğinde polis yürümek isteyen kitleyi engellemeye çalıştı, halk polise tepki gösterdi. İskele Meydanı’na ulaşan halk bu kez AKP binasına yürümek isterken polisin gaz bombalarıyla saldırısına uğradı. Saldırı sonucunda yaralananlar oldu. Bu sırada iki Halkevi üyesi ve 15 yaşındaki bir genç gözaltına alındı. Bir kişi de plastik mermiyle yaralandı. Emniyetin önüne geçen halk gözaltına alınanların serbest bırakılmasını talep etti. Gece saatlerinde Emniyet önündeki bekleyiş sona erdi. Gözaltına alınanlardan liseli genç serbest bırakıldı. 2 Halkevi üyesi sabah nöbetçi mahkemeye çıkarılmak üzere gözaltında tutulmaya devam etti.

ÇORLU

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde, Ahmet için emek ve demokrasi güçlerinin çağrısı ile saat 19.00′da eylem yapıldı. Atatürk Meydanı’nda toplanan kalabalık, “Ahmet Atakan ölümsüzdür”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları atarak Çorlu halkını eyleme çağırdı. Yaklaşık yarım saat sonra, Omurtak Caddesi’ni trafiğe kapatarak yürüyen Çorlulular, Cumhuriyet Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını, Çorlu halkı adına Eğitim Sen Çorlu Temsilcisi Kazım Ünlü okudu. Basın açıklamasında Antakya’da öldürülen Ahmet Atakan’ın polis terörü sebebiyle hayatını kaybettiğine değinilirken, AKP’nin saldırıları sürdükçe halkın da bu saldırılara en güçlü yanıtı vereceği belirtildi.

ESKİŞEHİR

Eskişehirliler Espark önünde toplanmaya başladı, burada bir süre nöbet tutuldu, direnişte hayatını yitirenler için saygı duruşu yapıldı. Bu sırada Halkevi Şube Başkanı Şahabettin Arpacı kısa bir açıklama yaptı. Açıklamanın ardından sloganlarla Sıhhiye Meydanı’na doğru yürüyüşe geçildi, ardından Espark’a dönüldü. Daha sonra tren yolu geçidine doğru yürüyüşe geçen halk tren yolu geçidi üzerinde oturma eylemi yaptı, yük treni, hızlı tren ve Konya Eskişehir treni durduruldu. Tren yolu geçidindeki nöbet devam ederken demiryolu geçidine yakın bir evin pencerelerinden direnişte hayatını kaybedenlerin fotoğrafları projeksiyonla yansıtıldı. 00.30 sularında demiryolu geçitindeki bekleyiş sona erdi. Eskişehir Direniş Forumu 11 Eylül 19.00′da tekrar Espark önünde buluşulacağını açıkladı.

DENİZLİ

Denizli’de, Ahmet için yapılan eyleme polis saldırdı. Ahmet’i anmak için akşam saatlerinde Delikliçınar Meydanı’nda toplanan yaklaşık 250 kişi, basın açıklamasının ardından Gazi Bulvarı’na doğru yürümek istedi. Polisin engellemesi üzerine arbede yaşandı. Bir süre sonra tekrar yürüyüşe geçen kitleye çevik kuvvet polisi biber gazıyla saldırdı. Bir süre sokaklarda yaşanan çatışma sonucu 3 kişi gözaltına alındı. Birkaç saat sonra gözaltına alınanlar serbest bırakıldı.

İZMİR

Antakya'da süren çatışmalardaki polis şiddetini ve Ahmet Atakan'ın polis tarafından katledilmesini protesto etmek için İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri ve İzmir Halk Forumları'nın çağrısıyla saat 20.00'da Alsancak Sevinç Pastanesi önünde bir araya gelindi.  Binlerce kişinin katıldığı yürüyüşte “Hepimiz Ahmet'iz öldürmekle bitmeyiz”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Ahmet'in katili, AKP'nin polisi”, “Katil devlet hesap verecek” sloganları atıldı.  Basmane Meydanı'na girişte yolu kapatan toma ve akrepleri aşan kitle Basmane Meydanı'na girmeyi başardı. Polis saldırısı sürerken TOMA’ları engellemek için vatandaşlar arabalarını yola çekti. Tomadan kimyasal içerikli biber gazı ve tayzikli su saldırısıyla Basmane Meydanı girişinde uzun süre direnen kitle polisle çatışarak Gündoğdu Meydanı'na yürüyüşe geçti. Ara sokaklara devam eden çatışmalarda çok sayıda kişi yaralandı. Yaralılar ambulanslarla hastanelere taşındı. Ege Üniversitesi öğrencilerinden Samet Çınar da yaralanarak hastaneye kaldırıldı. Basına da tayzikli su ve biber gazıyla saldıran polis basın emekçilerinin de yaralanmalarına neden oldu.  Gündoğdu Meydanı'na girişte barikat kuran kitle burada direnişe devam edeceklerini açıkladılar.

KOCAELİ

Kocaeli’de Ahmet Atakan için 19.00′da Cumhuriyet Parkı’nda toplanıldı. Kocaeli direnişçiler 20.00 civarında AKP’ye yürüyüşe geçtiler. Yürüyüş boyunca “yasaklı” olan tüm yollardan geçildi. Yürüyüş yolundan AKP il binasının bulunduğu yere gidilerek burada polisin kurduğu barikatlardan biri direnişçiler tarafından kaldırıldı. AKP binası önünde Ahmet için sloganlar atıldı. AKP binasının önünden tekrar Cumhuriyet Parkı’na dönen direnişçiler yürüyüş sırasında yasaklı olan Santral güzergahından da geçti. Cumhuriyet Parkı’ndaki nöbet 23.00 civarına kadar sürdü.

MERSİN

Mersin’de Barış Meydanı’na yürümek isteyen halka polis saldırdı. 4 kişi gözaltına alındı, bir kişi de yaralandı. Sivil polisler tarafından saldırıya uğrayan ve ağır bir şekilde yaralanan Deniz Melih hastaneye kaldırıldı, hastaneden çıkarıldıktan sonra gözaltına alındığı öğrenildi.

SAMSUN

Ahmet için Samsun Emek ve Demokrasi Güçleri saat 19.00’da Samsun Öğretmenevi önünde toplandı. Çiftlik Caddesi’ni trafiğe kapatan, “Katil AKP, katil polis hesap verecek” pankartının arkasında toplanan yüzlerce kişi Ahmet ve Gezi direnişi boyunca hayatını kaybedenler için Akbank geçidine yürüdü. Emek ve Demokrasi Güçleri adına basın açıklamasını okuyan Samsun Halkevi Başkanı Ferhat Kaya, “Biz ne sizin faşist düzeninizden ne de bizi öldürmenizden korkmuyoruz. Hesap soruyoruz aramızdan aldığınız arkadaşlarımızın hesabını soruyoruz. Biz insanca yaşayabileceğimiz halklarımızın gasp edilmediği, kardeşçe, barış içinde yaşayacağımız bir dünya kurana kadar mücadeleden asla taviz vermeyeceğiz ve sokaklarda olmaya devam edeceğiz” dedi. Basın açıklamasını okuyan Kaya sözlerini Ahmet’in Gezi Parkı eylemlerinde Facebook sayfasında paylaştığı; “Biz daha bir şey yapmadık, bu daha başlangıç” sözlerini söyleyerek basın açıklamasını sonlandırdı.

Basın açıklamasından sonra 11 Eylül saat 18.00’de Atakum Amfi Tiyatro’da buluşarak AKP ilçe binasına yürüneceğinin duyurusu yapıldı.

TRABZON

Trabzon Halkevi saat 17.30′da Meydan Park’ta Ahmet için basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasına KESK, ÖDP ve CHP de destek verdi. Yaklaşık 100 kişinin katıldığı açıklamada “Ahmet Atakan onurumuzdur”, “Ahmet’in katili, AKP’nin polisi” sloganları atıldı.

TARSUS

Tarsus’ta yaklaşık 300 kişi Özgürlük Meydanı’nda buluştu ve direnişçiler için saygı duruşu yaptı. Ardından Halk Eğitim Merkezi önünden yürüyüşe geçti.

UŞAK

Uşak Emek ve Demokrasi Güçleri Platformu, Ahmet için 10 Eylül’de basın açıklaması yaptı. Uşak Tiritoğlu Parkı’nda toplanan platform adına basın açıklamasını Harun Kocaman okudu. Kocaman, “Burada acı bir haber üzerine toplanmış bulunmaktayız. Ahmet Atakan kardeşimizin ölüm haberi ile hepimiz bir daha sarsıldık. Eminiz ki bu zulümler sona erecek. Çünkü biz halkız, biz güçlüyüz, yeter ki bir arada olalım birlik olalım” dedi.

ZONGULDAK

Zonguldak’ta Madenci Anıtı önünden Valiliğe bir yürüyüş gerçekleştirdi. Polisin yürüyüşü engelleme çabalarına rağmen Valilik önünde bir basın açıklaması yapıldı. Basın açıklaması sonrasında İsmet İnönü Parkı’na bir yürüyüş düzenlenerek burada bir forum yapıldı.