Türkiye Soma için ayakta: İş kazası değil katliam!

Per, 15/05/2014 - 13:23
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Soma’daki katliama karşı halk sokağa çıktı, madencilerin katillerine öfkenin adresi Soma başta olmak üzere tüm kentler, sokaklar oldu. İstanbul ve Ankara’da sabah saatlerinden itibaren çeşitli biçimlerde sokağa çıkan ve madencilerin katilleri olan AKP’ye ve şirkete tepki gösteren halk, akşam saatlerinde onbinlerce kişiyle eylem yaptı, polis ise Soma için sokağa çıkan halka vahşice saldırdı.

İSTANBUL

İstanbul’daki eylemin adresi öğle saatlerinde Soma Kömür İşletmeleri A.Ş,  Galatasaray Meydanı, metro istasyonları, akşam ise Taksim Meydanı oldu. Sabah güne üniversite boykotları ile başlayan İstanbul’da gün boyunca Taksim’i ablukaya alan polis, akşam saatlerinde yapılan yürüyüşe gaz bombaları ve plastik mermilerle saldırdı. İlerleyen saatlerde Kadıköy’de bir araya gelenlere polis saldırısı gerçekleşirken, eylemler Okmeydanı, Gazi Mahallesi, Maltepe, Beşiktaş, Beylikdüzü, Ataşehir gibi ilçelere de yayıldı. Tencere tava sesleri yeniden mahallelerde duyuldu.

Sabah saatlerinde Soma’daki maden ocağı faciasının yaşandığı Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’ye ait Levent’teki ofis önünde Öğrenci Kolektifleri oturma eylemi başlattı. Ardından şirket önündeki kalabalık arttı. Akşam saatlerine kadar şirket önünde bekleyişini sürdüren halk akşamki eyleme çağrı yaparak eylemi sonlandırdı.

Yine öğle saatlerinde Halkevleri Galatasaray Meydanı’na bir yürüyüş yaparak bir basın açıklaması yaptı ve akşamki eyleme çağrı yaptı. Galatasaray Lisesi önünde ise onlarca kişi gün boyu sürecek olan insanlık nöbetine sabah saatlerinden itibaren başladı. Taksim Meydanı’nda ise insanlar yere yatarak “hepimiz öldük” diyerek eylem yaptı. Kartal Adliyesi ve Çağlayan Adliyesi’nde hukukçular açıklama yaptı. Üniversite öğrencileri boykot çağrıları yaptıkları yürüyüşlerle önce Levent’teki şirket önündeki eyleme ardından 19.00’da yapılan Taksim eylemine katılım sağladılar.

Öğleden sonra Okmeydanı’nda yürüyüş yapan ve Taksim’e gitmeye çalışan halka gaz bombası ve plastik mermiyle saldırdı. Gazi mahallesinde de halk yürüyüş yaptı. Kartal halkı belediye önünden buluştu ve buradan AKP ilçe binasına yürüdü. Halk burada AKP İlçe Başkanlığı önünde “Sizinkiler hırsız, bizimkiler ölümsüz” sloganı ile katliamda sorumluluğu olanları istifa etmeye çağırdı.

Devrimci Sağlık İş Sendikası Şişli’den Taksim’e yürüyerek toplanma yeri olan Tünel Meydanı’na geldi. Akşam saatlerinde Galatasaray Meydanı’ndaki ve İstiklal Caddesi’ndeki polis barikatları ve yığınağı artırıldı. Galatasaray Meydanı giriş çıkışlara kapatıldı. İnsanlara ara sokaklardan ulaşım sağladı ancak buna karşın on binlerce kişi Tünel Meydanı’nda toplandı.

Sarıyer Taşeron İşçileri, Büyükdere’de açıklama yaparak, “Durmadan çalışıyoruz karşısında aldığımız ölüm” diyerek Soma’da yaşanan cinayeti protesto etti.

Saat 19.00 olduğunda DİSK, KESK, TTB ve TMMOB’un çağrısıyla Tünel’de bir araya gelen halk yürüyüşe geçti. Tünel yürüyüşü devam ederken Galatasaray Meydanı’nda olanlar Tünel’den gelen kitleyi bekledi. “Her yer Soma, her yer direniş” sloganlarıyla yürüyüş sürerken polis Galatasaray Lisesi’nin önünü kapattı. Bu sırada Taksim Meydanı’ndan Galatasaray Lisesi’ne yürüyen Adalet Arayan İşçi Aileleri basın açıklaması yaptı. Taksim’deki kalabalık yürüyüş boyunca artarken, halk Galatasaray Lisesi’ne ulaşınca polis gaz bombaları, tazyikli su ve plastik mermi ile saldırıya geçti. Yoğun gazdan etkilenenler olıurken, Galatasaray Lisesi önü polis tarafından insansızlaştırıldı, direnişçiler ise Odakule’de tekrar toplandı. İstiklal Caddesi’nde polis ara sokaklara dağılan direnişçilere plastik mermi ile saldırdı. Direnişçiler havai fişekle karşılık verdi.  TOMA ve gaz bombasıyla saldırı sürerken, eylemciler Karaköy ve Cihangir bölgelerine doğru çekildi ve direniş saatlerce sürdü. Polisin bir gazeteciyi gözaltına alma çabası gazetecilerin meslektaşlarını vermemesi nedeniyle başarısız oldu. Polis saldırısında yaralananlar ve gözaltına alınanlar oldu.

Taksim’deki eylem ve direniş sürerken, akşam saatlerinde Sarıgazi, Beylükdüzü, Avcılar, Ataşehir, Maltepe, İkitelli, Gazi Mahallesi’nde de yürüyüşler yapıldı. Bilişim çalışanları da Levent’teki Soma Holding önünde nöbet tuttu. Taksim’de yapılan eylemin ardından Beşiktaş’a gelenler Abbasağa Forumu’nun çağrısıyla Kartal Heykeli etrafında toplandı, halk da tencere ve tavalarla sokağa çıktı. Kadıköy’de de Boğa Heykeli’nde toplanıldı ve yürüyüş yapıldı. Kadıköy’deki yürüyüşe de saldırı oldu ve direniş yaklaşık 1 saat sürdü. 22.30 sularında Okmeydanı’nda Soma için eylem yapan kitleyle polis arasında çatışma çıktı.

ANKARA

Soma’daki maden katliamına tepki olarak gece saatlerinde başlayan eylemler gün boyunca devam etti. Sabah saatlerinde üniversitelerde peş peşe boykot ilan edildi, Güvenpark’ta “insanlık nöbeti” başladı. ÇHD ve İHD Adliye önünde açıklama yaparken, Halkevleri Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na kömür ve tabut bıraktı.

Ankara’da sabah saatlerinde insanlık nöbeti Güvenpark’ta başladı ve sayı saatler ilerledikçe arttı. ÇHD ve İHD Ankara şubeleri 1 Mayıs’ta gözünü kaybeden Barış Ceylan için Ankara Adliyesi’nde suç duyurusunda bulundu. Eylemde Soma’da yaşamını yitiren madenciler için saygı duruşunda bulunuldu.

Öğle saatlerinde Halkevleri Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı önüne yürüyüş yaptı. Bakanlık önündeki protestonun ardından Halkevciler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na tabut bıraktı.

Üniversiteler boykot çağrılarıyla yürüyüşe geçti. Yürüyüş yapan üniversiteliler Yatağan işçilerinin Kurtuluş’taki direniş alanına doğru yürüyüş yaptı. Kurtuluş Parkı’ndaki üniversiteliler, Madenci Anıtı’na doğru yürüyüşe geçti. Yatağan işçileriyle buluşan üniversitelilerin önü polis barikatıyla kesildi. Üniversiteliler bekleyişe başladı. Yatağan işçileri üniversitelilerin önüne geçerek yürüyüşü başlattı. Polisin “dağılın” anonsuna üniversiteliler “Yerin kilometrelerce altında yüzlerce insanı katlettiniz. Öfkemizin önünde duramazsınız” diyerek karşılık verdi. Kurtuluş’taki kitle parkın içine girmesine karşın polis saldırıya geçti. Polis parkın içinde coplarla ve plastik mermilerle saldırdı. Polis, ilerleyebileceğini söylediği Yatağan işçilerinin önünü Kolej Meydanı’nda bir kez daha kesti. Kolej Meydanı’ndaki polis barikatı işçilerin kararlı duruşuyla açıldı. Yatağan işçileri Türk-İş Genel Merkezi’ne geldi. İşçiler yaşamını yitiren madenciler için saygı duruşunda bulundu, ardından Güvenpark’a geçti.

İş bırakan Eğitim-Sen 5 Nolu Üniversiteler Şubesi üyeleri, Cebeci Yerleşkesi’nden Kızılay’a yürüdü.

Öğle saatlerinde ODTÜ’de yürüyüşe geçen öğrencilere polis saldırdı. Üniversiteliler polise havai fişeklerle karşılık verdi. Üniversiteliler ODTÜ’deki eylemi sonlandırdı ve Güvenpark’taki eyleme doğru harekete geçti.

Liselerde de boykotlar yapıldı.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi yönetimi ve çalışanları, Soma’da yaşanan iş cinayetinde öldürülenler nedeniyle hizmet vermeyeceğini açıkladı. Oda yönetimi ve çalışanları, “Hizmet üretmemeye, cinayete sessiz kalmamaya, iş bırakmaya ve greve çağırıyoruz” dedi.

Güvenpark’ta buluşan binler “Hükümet istifa”, “Madenci katili Tayyip Erdoğan”, “Soma’nın kömürü AKP’yi yakacak” sloganlarıyla Kızılay Meydanı’na indi. Polis, Atatürk Bulvarı’na 3 TOMA ile barikat kurdu. Kızılay’daki 3-4 bin kişilik kitle Atatürk Bulvarı’ndan Madenci Anıtı’na doğru yürüyüşe geçti. Polis, bulvar üzerindeki barikatı geri çekmek zorunda kaldı. Öğrenci Kolektifleri üyeleri polisin önüne kömür döktü.

Ankara’da Madenci Anıtı’na gelen binlerce kişiye polis gaz bombalarıyla saldırmaya başladı. Atatürk Bulvarı üzerinde gaz bombalarıyla saldırı gerçekleşmesi üzerine kitlenin bir bölümü bulvar üzerinde, bir bölümü Karanfil Sokak’ta kaldı. Direnişçiler gaz bombalarına ve plastik mermilere havai fişeklerle karşılık verdi. Saldırı ve direniş Konur Sokak, Olgunlar Sokak, Meşrutiyet Caddesi, Ziya Gökalp Caddesi ve Karanfil Sokak’ta devam etti.

Batıkent’te halk Soma’da ölen madenciler ve Soma eylemlerine yönelik polis saldırıları üzerine sokağa çıktı. Batıkent Meydanı’nda bir araya gelen binden fazla kişi Kent Koop Mahallesi üzerinden Metro’ya doğru yürüyüşe geçti. Dikmen’de ara sokaklarda Soma için eylem çağrısı yapan dört Halkevleri üyesine faşistler saldırdı. Halkevciler faşistlere karşılık verdi. Faşistler kaçmak zorunda kaldı. Keçiörenliler de akşam saatlerinde Yunus Emre Direniş Parkı’nda bir araya geldi.

İZMİR

İzmir’de Basmane’den Konak’a doğru yürüyüş yapıldı. Konak Meydanı’nda gelen halkın karşısında polis barikatı dikildi. Halk ise “TOMA için değil Soma için geldik” diyerek omuz omuza kenetlenerek barikata yüklendi. Ardından polis saldırısı başladı, halk ara sokaklara dağıldı ve Alsancak’a çekildi. 

BOLU

Soma’da yaşanan işçi katliamı 14 Mayıs günü Bolu’da protesto edildi. Saat 17.30’da demokratik kitle örgütlerinin çağrısıyla valilik önüne yüründü. Yaklaşık 500 kişinin katıldığı eylemde “Katil AKP istifa”, “Soma işçisi yalnız değildir” sloganları atıldı. Ardından yarım saatlik oturma eylemi yapıldı. Öğrenciler yarın okulda dersleri boykot edeceklerini söyledikten sonra eylem sona erdi.

ARTVİN

Hopa Halkevi’nin çağrısıyla Hopa Belediye Parkı’nda bir araya gelen Hopalılar Hopa Iş Merkezi önünde oturma eylemi gerçekleştirdi. Liselier ve üniversiteler Soma katliamını protesto etmek için derslerini boykot ederek derslere girmeme kararı aldılar. 

Akşam saatlerinde AKP İl Binasına yürümek isteyen halka polis barikat kurdu sonra da saldırdı. TOMA ve gaz bombalarıyla yapılan saldırının ardından 3 kişi gazdan fenalaştı, D. Ali Koyuncu gözaltına alındı.

KOCAELİ

Soma’da yaşanan maden katliamının ardından Kocaeli halkı “hükümet istifa” sloganlarıyla ayağa kalktı. Kocaeli halkı sabahın ilk saatlerinden itibaren Soma için sokaktaydı. Cumhuriyet parkında "Bir avuç ömür, eder bir ömür" yazılı dövizlerle insanlık nöbetine başlandı. Kocaeli Üniversitesi öğrencileri " Kaza değil katliam" diyerek tüm öğrencileri boykota çağırdı. Üniversitede gerçekleşen yürüyüşten sonra basın açıklaması yapıldı. KOÜ öğrencileri saat 19.00'a Cumhuriyet Parkı’na çağrı yaptı.

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB'nin çağrısıyla yapılan eylemde, Kocaeli halkı Merkez Bankası önünden İnsan Halkları Parkı’na yürüdü. Maden kazasında ölen işçiler için saygı duruşunda bulunuldu. Saygı duruşundan sonra basın açıklaması gerçekleştirildi. İnsan Hakları Basın açıklamasının ardından İnsan Hakları Parkı’nda oturma eylemi yapıldı.  

Cumhuriyet Parkında toplanan Kocaeli Halkı AKP il binasına doğru yürüyüşe geçti. İnsan Hakları Parkında oturma eylemi yapanların da katılmasıyla kalabalık  AKP il binasına kadar yürüdü.  AKP İl binasının önünde bulunan barikata yüklenen halka polis tazyikli su ve bibar gazı ile saldırdı.  Polis saldırısından sonra dört kişi gözaltına alındı.

MERSİN

Mersinliler Soma'da yaşamını işçiler ve Haziran İsyanında polisin biber gazı sıkması sonucu yaşamını yitiren Mehmet İstif için saat 18.00'da Forum'da toplanarak AKP ilçe binasına yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüş boyunca sokakta bulunan halk pencerelerinden çıkarak alkışlarla, ışıklarını açıp kapayarak, araçlarında olanlar kornalarını çalarak yürüyüşe destek verdi. AKP ilçe binasına gelindiğinde ise binanın bulunduğu caddeye polis barikatı kurulmuş durumdaydı. Polis barikatı AKP ilçe binasına doğru geri çektirildi ve ardından basın açıklaması yapılarak eylem sonlandırıldı.

SAMSUN

Samsun'da Halkevleri’nin çağrısıyla saat 15:00'da Çiftlik Caddesi Akbank önünde insanlık nöbeti başlatıldı. Saat 18:00'da sendika ve odaların çağrısıyla aynı yerde yüzlerce insanın katılımıyla basın açıklaması okundu. Halkevleri, Öğrenci Kolektifleri ve Liseli Genç Umut 17:30'da çiftlik caddesinden yürüyüş yaparak basın açıklamasının yapılacağı yere gitti. Basın açıklamasının ardından Halkevi'nin başlatmış olduğu insanlık nöbeti devam etti.

BURSA

Bursa’da halk Soma’da ölen maden işçileri için Heykel’de oturma eylemine başladı. Akşam saat 19.30′daki Setbaşı’nda yapılacak eyleme çağrı yapıldı. Eylem saati geldiğinde halk yasaklı Heykel Meydanı’na geldi ve polis barikatı ile karşılaştılar. Bursa’da direnişçiler barikatın kaldırması için polise 10 dakika süre verdi ve 10 dakika sonra yürüyüşün başlayacağını ve AKP İl Binasına yürüyeceklerini söylediler. Bursa’da Heykel Meydanı’nda polis barikatına doğru yürüyen halka polis biber gazı sıkarak saldırdı ve ardından eylemciler saldırıya karşı direnişe geçti. Saldırı sırasında 4 muhabir gözaltına alındı. Çatışmaların ardından Teleferik Mahallesi’nde eylem yapıldı.